Współwłaścicielowi Wisły Kraków Jakubowi M. grozi do 10 lat więzienia

Polska
Współwłaścicielowi Wisły Kraków Jakubowi M. grozi do 10 lat więzienia
Stadion Wisły Kraków, fot. Piotr Drabik/Flickr.com

Jakub M., od 29 lipca jeden z dwóch właścicieli klubu, jest podejrzany o pranie brudnych pieniędzy, wyłudzenie podatku VAT i narażenie Skarbu Państwa na stratę w wys. 10 mln złotych - poinformował portal lovekrakow.pl. Zatrzymany i początkowo aresztowany, M. przebywa na wolności za kaucją.

Według ustaleń śledczych, o których informuje portal, Jakub M. w latach 2012-2014 miał współpracować z 14 osobami, które zakładały fikcyjne podmioty na terenie Polski, Czech i Wielkiej Brytanii.

 

Grupa miała zajmować się wyłudzaniem VAT. Jej członkowie wystawiali fikcyjne faktury, a między podmiotami krążyły pieniądze, co miało uwiarygodnić transakcje. Później występowano o zwrot podatku.

 

- Łącznie mogli wyłudzić 59 mln złotych. Sam Jakub M. miał narazić Skarb Państwa na szkodę prawie dziesięciu milionów złotych w trzech kwotach: 2 miliony 200 tysięcy złotych, 6 milionów 800 tysięcy złotych i 800 tysięcy złotych. Rozliczał VAT przez trzy firmy. Ponadto jest podejrzany o pranie brudnych pieniędzy oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej - poinformował lovekrakow.pl prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która prowadzi śledztwo.

 

Nowi właściciele po latach

 

Wisła Kraków SA - w ramach którego to klubu działa ekstraklasowa drużyna piłkarska - ma od kilku dni nowych właścicieli. O przejęciu zespołu poinformowano 29 lipca.

 

Klub od wieloletniego właściciela Bogusława Cupiała przejęli Marek Citko oraz właśnie Jakub M.

 

"Nie jest tajemnicą, że od wielu miesięcy prowadzone były rozmowy z firmami i inwestorami zainteresowanymi aktywnym zaangażowaniem się w budowanie przyszłości Białej Gwiazdy. Proces sprzedaży trwał długo ze względu na wybór inwestora, który zapewni klubowi jego rozwój i będzie dbał o wizerunek i tradycję. Z kilku ofert została wybrana ta, która po wszechstronnej analizie spełniła wszystkie postawione warunki i oczekiwania" - napisano w komunikacie prasowym po sprzedaży.

 

lovekrakow.pl

pr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie