Ponad 520 litrów krwi zebrano w rocznicę Powstania Warszawskiego

Technologie
Ponad 520 litrów krwi zebrano w rocznicę Powstania Warszawskiego
Pixabay/mostlimb/Public Domain

Ponad 520 litrów krwi zebrano w ramach ogólnopolskiej akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego". Organizatorzy podkreślają, że to nie tylko zwykły gest, ale też patriotyczny czyn, dzięki któremu można będzie uratować zdrowie i życie innych ludzi.

- Przeszło 1500 osób z miast i miasteczek oddało krew w rocznicę powstania warszawskiego, upamiętniając tym samym patriotyczny zryw Polaków - powiedział koordynator akcji Bartłomiej Ilcewicz. Kampania odbyła się w rocznicę rozpoczęcia powstania w 15 miejscowościach m.in. w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Ostrołęce, Słupsku i Bielsku-Białej.

 

- Na nasze wezwanie odpowiedziało wielu młodych ludzi. Wśród nich byli tacy, którzy po raz pierwszy w życiu odwiedzili centrum krwiodawstwa - dodał.

 

Jak zaznaczył, osoby które wzięły udział w akcji przede wszystkim kierowały się uczuciami patriotycznymi. - Daliśmy wyraz hołdu tym, którzy walczyli w powstaniu warszawskim, a także ofiarom cywilnym. Chcemy pamiętać i przypominać o tym co wydarzyło się w Warszawie 72 lata temu - zapewnił.

 

- Wzięcie udziału w akcji to patriotyczny czyn. Bycie patriotą nie może być pustym sloganem. Oddanie krwi to pomoc dla drugiego człowieka, a jednocześnie wyraz szacunku i miłości dla ojczyzny - podkreślił Ilcewicz.

 

Kampania zostanie powtórzona za rok

 

Koordynator akcji "Przelej krew w rocznice Powstania Warszawskiego" zapowiedział, że kampania zostanie powtórzona i liczy, że w przyszłym roku włączą się do niej kolejne miejscowości.

 

Tegoroczną akcję wsparli m.in. żołnierz Armii Krajowej kpt. Zbigniew Piasecki pseudonim "Czekolada" i uczestnik powstania warszawskiego gen. Jan Podhorski pseudonim "Zygzak".

 

Patronat honorowy nad akcją objęli: szczecińskie koło Związku Powstańców Warszawskich, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Szczecin, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin oraz szczeciński IPN.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie