Ponad 170 tys. osób domaga się dymisji premiera Miedwiediewa

Świat
Ponad 170 tys. osób domaga się dymisji premiera Miedwiediewa
Flickr/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/CC BY-ND 2.0

Już ponad 170 tys. osób podpisało petycję z żądaniem dymisji premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Chętnych jest tylu, że strona internetowa, na której ją umieszczono, pracuje z zakłóceniami - poinformował portal Gazeta.ru.

"Na czele Rady Ministrów powinien stać kompetentny, wykształcony, troszczący się o kraj człowiek. Teraz widzimy coś wręcz przeciwnego" - podkreślili autorzy petycji zamieszczonej w czwartek na stronie Change.org.

 

W wezwaniu podkreślono, że premierem nie powinien być człowiek, który reklamuje firmę Apple, śpi na otwarciu olimpiady (w Soczi w 2014 r. - PAP) i radzi nauczycielom, żeby "gdzieś dorabiali, żeby się utrzymać". "Ryba psuje się od głowy, może stąd efektywność pracy ministerstw?!"- czytamy w petycji.

 

Miedwiediew oświadczył we wtorek w obecności młodych nauczycieli, że ich zawód „to powołanie, a jeśli chcą zarabiać, to jest mnóstwo wspaniałych miejsc, gdzie mogą to zrobić lepiej i szybciej, na przykład biznes".

 

Uwagi szefa rządu wywołały oburzenie w mediach społecznościowych i prasie na półtora miesiąca przed wyborami parlamentarnymi (18 września).

 

Przeciętna pensja nauczyciela w rosyjskiej szkole wynosi obecnie 32 tys. rubli (440 euro) według danych urzędu statystycznego Rosstat.

 

Prezydent Władimir Putin obiecał podnieść poziom życia nauczycieli, gdy powracał na stanowisko w 2012 r., ale rząd od dwóch lat nie indeksował wynagrodzeń nauczycieli.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie