Mobbing w służbach mundurowych? RPO chce wiedzieć, jak jest

Polska
Mobbing w służbach mundurowych? RPO chce wiedzieć, jak jest
Pixabay.com/expresselblag

Rzecznik Praw Obywatelskich chce się dowiedzieć, jak przeciwdziała się zjawisku mobbingu i molestowania seksualnego, jakie poszczególne służby mają regulacje i ile postępowań w sprawie nieprawidłowości jest obecnie prowadzonych. Z prośbą o udostępnienie danych zwrócił się do szefów wszystkich służb mundurowych w Polsce.

Pismo zostało wysłane do szefów: sił zbrojnych, ABW, Agencji Wywiadu, BOR, CBA, Straży Pożarnej, Policji, Służby Celnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej, Służby Wywiadu Wojskowego, Straży Granicznej.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się w nim z prośbą o informację na temat działań podejmowanych szefów sił zbrojnych w celu przeciwdziałania zjawisku mobbingu i dyskryminacji, w tym molestowania i molestowania seksualnego, w relacjach służbowych.

 

RPO poprosił też o udostępnienie kopii regulacji wewnętrznych lub projektów takich regulacji, dotyczących zasad i trybu zgłaszania przez funkcjonariuszy i żołnierzy informacji o nieprawidłowościach.

 

Poza tym jest zainteresowany danymi na temat liczby prowadzonych postępowań związanych ze zjawiskiem mobbingu lub dyskryminacji (dyscyplinarnych, karnych, cywilnych i administracyjnych) oraz wyników tych postępowań.

 

"Mała liczba kobiet" ale i "duże zhierarchizowanie"

 

„Naszym celem jest analiza i ocena, w jaki sposób służby mundurowe instytucjonalnie przeciwdziałają dyskryminacji. W szczególności chcemy sprawdzić, czy funkcjonariusze i funkcjonariuszki są chronieni przed dyskryminacją bezpośrednią, np. za względu na płeć, w tym przed molestowaniem seksualnym. To grupy zawodowe, w których mamy do czynienia z jednej strony z małą liczbą kobiet, z drugiej - z dużym stopniem zhierarchizowania. Dlatego konieczne są precyzyjne i konkretne procedury, które zapewniają niezbędną ochronę przed dyskryminacji” - zauważyła dr Sylwia Spurek, zastępczyni RPO ds. równego traktowania.

 

polsatnews.pl

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie