Wielkopolska policja odzyskała skradzione dzieła sztuki

Polska
Wielkopolska policja odzyskała skradzione dzieła sztuki
wielkopolska.policja.gov.pl

80 obrazów, szkiców i grafik, wyłudzonych i skradzionych z mieszkania kolekcjonera w Poznaniu odzyskali wielkopolscy policjanci. W związku ze sprawą zatrzymano osiem osób. Policja nie podaje wartości odnalezionych dzieł sztuki.

Biuro prasowe wielkopolskiej policji poinformowało w czwartek, że funkcjonariusze, dzięki współpracy z komendą stołeczną, odzyskali dzieła sztuki w Warszawie. Odzyskane przedmioty znajdowały się w samochodzie dostawczym.


W lipcu poznańska policja otrzymała zawiadomienie od kolekcjonera, że bliżej mu nieznane osoby ukradły mu kilkadziesiąt dzieł sztuki.


Zarzuty oszustwa i kradzieży


- Osoby te twierdziły, że muszą zabezpieczyć do badań część jego kolekcji obrazów, gdyż miały one mieć związek z zabójstwem. Policjanci ustalili, że w poznańskim światku przestępczym od jakiegoś czasu krążyła informacja o rzekomej kolekcji dzieł sztuki przejętej w czasach wojennych - tzw. kolekcji Goebbelsa. Miała ona znajdować się w rękach poznańskiego kolekcjonera - powiedział rzecznik KWP Andrzej Borowiak.


Rzecznik dodał, że odzyskane dzieła sztuki są obecnie badane przez ekspertów.


Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. 8 osób, mieszkańców Poznania, Warszawy oraz okolicznych miejscowości usłyszało zarzuty oszustwa i kradzieży. Grozi im za to do 10 lat więzienia. Trzy osoby trafiły do aresztu.


Borowiak dodał, że sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone dalsze zatrzymania podejrzanych.

 

PAP, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie