Rosyjscy ciężarowcy nie wystąpią w igrzyskach. Odwołanie oddalone

Sport
Rosyjscy ciężarowcy nie wystąpią w igrzyskach. Odwołanie oddalone
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił apelację Rosyjskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów, której zawodników nie dopuszczono do startu w igrzyskach. Oznacza to, że w Rio de Janeiro w tej dyscyplinie nie wystąpi żaden reprezentant "Sbornej". W Brazylii miało startować ośmioro rosyjskich ciężarowców - trzy kobiety i pięciu mężczyzn.

W wyniku skandalu dopingowego, ujawnionego w dokumentach Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), mająca siedzibę w Budapeszcie Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) podjęła niedawno decyzję o niedopuszczeniu członków reprezentacji Rosji do rywalizacji w Rio.


Wcześniej Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wezwał międzynarodowe federacje poszczególnych dyscyplin do samodzielnej oceny, którzy Rosjanie powinni mieć prawo startu.


"Decyzja proporcjonalna do okoliczności"


W poniedziałek Rosyjska Federacja Podnoszenia Ciężarów odwołała się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie od decyzji IWF o wykluczeniu reprezentantów tego kraju z igrzysk. Dwa dni później CAS podtrzymał decyzję międzynarodowej federacji.


- Odwołanie zostało oddalone. CAS uznał w tym przypadku, że decyzja IWF była słuszna i proporcjonalna do okoliczności - poinformował sekretarz generalny trybunału Matthieu Reeb.


117 przypadków dopingu wśród ciężarowców


Według raportu WADA, w tym kraju dochodziło do ogromnej liczby nadużyć związanych z zamianą próbek do badań. Z dokumentu przygotowanego przez Kanadyjczyka Richarda McLarena wynika, że w podnoszeniu ciężarów miało miejsce aż 117 takich przypadków.


Wcześniej zapadły decyzje dotyczące m.in. lekkoatletyki, wioślarstwa, pływania, kajakarstwa, pięcioboju nowoczesnego, żeglarstwa, kolarstwa i zapasów. W tych dyscyplinach wykluczono łącznie ponad stu sportowców. Nie było natomiast zastrzeżeń m.in. do rosyjskich tenisistów, strzelców, judoków, triathlonistów, łuczników i jeźdźców.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie