Pisarz, który zarobił w ubiegłym roku najwięcej, bo 95 mln dolarów. Sprawdź, kto to

Kultura
Pisarz, który zarobił w ubiegłym roku najwięcej, bo 95 mln dolarów. Sprawdź, kto to
Flickr/Blaues Sofa/CC BY 2.0

Numerem jeden jest amerykański autor thrillerów i powieści kryminalnych James Patterson. Na drugim miejscu, ale daleko za zwycięzcą, uplasował się Jeff Kinney (19,5 mln dolarów) autor powieści dla młodzieży m.in serii "Dziennik cwaniaczka", na trzecim J.K. Rowling (19 mln dolarów), twórczyni Harry’ego Pottera. Tak wynika z dorocznego rankingu magazynu "Forbes".

Dominacja Pattersona nie jest zaskoczeniem. Amerykanin ma prawdziwą "fabrykę" powieści. W ubiegłym roku wydał 12 kilkusetstronicowych książek, co zdaniem fachowców oznacza, że większość z nich napisali pod jego kierownictwem anonimowi "ghost writerzy" (osoby, które za opłatą redagują teksty publikowane pod nazwiskiem zleceniodawcy), a Patterson tylko dał nazwisko na okładkę.


W dodatku uruchomił niedawno kolejny dochodowy projekt - pisanie i wydawanie tzw. BookShotów, czyli krótkich (do 150 stron) i tanich (do 5 dolarów) powieści dla osób, które przestają czytać ze względu na brak czasu. Według nieoficjalnych informacji pierwsze tytuły sprzedały się w nakładzie prawie 1 mln egzemplarzy.


Tylko jedna nowa osoba na liście


W tym roku w gronie najlepiej zarabiających pisarzy zadebiutowała brytyjska autorka Paula Hawkins. Jej debiutancką bestsellerową powieść "Dziewczyna z pociągu" od premiery w styczniu 2015 kupiło 11 mln osób.

 

paula


Zdaniem ekspertów, jeśli zapowiadany na jesień film na podstawie książki spotka się z dobrym przyjęciem, jest duża szansa, że autorka pojawi się w rankingu również w przyszłym roku.


Spada czytelnictwo, spadają dochody pisarzy


Czternaścioro najlepiej zarabiających pisarzy łącznie zarobiło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 269 mln dolarów. Rok wcześniej - najlepsza 14. zarobiła 331 mln dolarów, a w 2013 roku - 475 mln dolarów.


Według "Forbes'a" powodem spadających zarobków pisarzy jest zmniejszający się z roku na rok poziom czytelnictwa wśród dorosłych. Natomiast autorzy literatury dziecięcej i młodzieżowej (np. Jeff Kinney czy J.K. Rowling) cały czas utrzymują dobrą pozycję. Pomagają im nie tylko książki, ale też ekranizacje filmowe oraz sprzedaż gadżetów związanych z bohaterami czy wykreowanym przez pisarzy światem.


Ranking powstał w oparciu o szacunkowe zarobki ocenione na podstawie wyników sprzedaży książek w wersji drukowanej, elektronicznej i audiobooków. Wliczono też informacje o dochodach pisarzy ze sprzedaży praw do ekranizacji telewizyjnych i kinowych ich książek pozyskane od autorów, agentów, wydawców i ekspertów. Podano zarobki przed opodatkowaniem; nie odjeto również stawek agentów literackich, prawników i innych osób współpracujących z pisarzami.


Lista pisarzy , którzy od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku zarobili najwięcej (w dolarach amerykańskich)


1. James Patterson - 95 mln
2. Jeff Kinney - 19,5 mln
3. J.K. Rowling - 19 mln
4. John Grisham - 18 mln
5. Stephen King - 15 mln
Danielle Steel - 15 mln
Nora Roberts - 15 mln
6. E.L. James - 14 mln
7. Veronica Roth - 10 mln
John Green - 10 mln
Paula Hawkins - 10 mln
8. George R.R. Martin - 9,5 mln
Dan Brown – 9,5 mln
Rick Riordan – 9,5 mln

 

forbes.com, booklips.pl, polsatnews.pl; fot. YouTube/Politics and Prose

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie