Iran: powieszono 20 sunnitów skazanych za terroryzm

Świat
Iran: powieszono 20 sunnitów skazanych za terroryzm
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

W Iranie, rządzonym przez szyitów, przeprowadzono egzekucję 20 sunnitów skazanych za przynależność do ugrupowania terrorystycznego oskarżanego przez władze o liczne zabójstwa i zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu - podała w czwartek państwowa telewizja IRIB.

Wyroki wykonano we wtorek przez powieszenie.


- Te osoby popełniły morderstwa, zabiły kobiety i dzieci, dopuściły się zniszczeń, występowały przeciwko bezpieczeństwu narodowemu i zabiły duchownych sunnickich w regionach kurdyjskich - powiedział prokurator generalny Iranu Mohammad Dżawad Montazeri cytowany przez telewizję.


24 ataki z użyciem broni i ładunków wybuchowych


Ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych wydało w środę komunikat, w którym informuje o 24 atakach z użyciem broni i ładunków wybuchowych, a także o kradzieżach popełnionych między 2009 a 2012 rokiem przez grupę terrorystyczną "Tawhid i Dżihad" w zachodnim Iranie. W sumie zginęło w nich 21 osób a blisko 40 zostało rannych.


Według resortu, zidentyfikowano 102 członków i zwolenników ugrupowania. Niektórzy zostali zabici w starciach przez policję, a ci, których zatrzymano, zostali skazani na karę śmierci albo więzienia.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie