Grupa zachodnich turystów zaatakowana przez talibów

Świat
Grupa zachodnich turystów zaatakowana przez talibów
PAP/EPA/STRINGER

Dwunastoosobowa grupa zachodnich turystów, w skład której wchodzili Brytyjczycy, Amerykanie i Niemiec, została w czwartek zaatakowana w prowincji Herat na zachodzie Afganistanu - poinformowały miejscowe władze. Lekko rannych jest sześciu turystów i kierowca pojazdu, którym podróżowali. Do ataku przyznali się talibowie.

Jak podała Al-Dżazira, rzecznik talibów Kari Jusuf Ahmadi oświadczył, że atak przeprowadzili talibowie, zabijając zagranicznych turystów; zaprzeczają temu lokalne władze.

 

Z relacji rzecznika armii Nadżibullaha Nadżibiego wynika, że turyści poruszali się w konwoju z ochroną afgańskich żołnierzy. W przewożący ich pojazd trafił pocisk moździerzowy. Władze prowincji Herat poinformowały, że żołnierze odpowiedzi ogniem i zabili wielu talibów.

 

Do incydentu doszło na drodze łączącej dwa historyczne, pełne zabytków archeologicznych miasta Herat i Bamian. Prowincje o tych samych nazwach, również interesujące ze względów kulturowych i przyrodniczych, należą do najspokojniejszych w Afganistanie, gdzie wciąż w wielu regionach toczą się walki między talibami a siłami rządowymi.

 

Jednak podróżowanie lądem w Afganistanie jest uważane za bardzo niebezpieczne: celami ataków stają się zarówno konwoje wojskowe, mniej chronione konwoje humanitarne, jak i autobusy lokalnej komunikacji. Ambasady krajów zachodnich stanowczo odradzają wszelkie podróże turystyczne do Afganistanu ze względu na duże ryzyko zamachów i porwań, których ofiarami padają zwłaszcza cudzoziemcy. Nieliczni turyści, którzy docierają do Afganistanu, często podróżują do Bamianu, gdzie powstał pierwszy w kraju park narodowy.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie