Atak nożownika w Londynie. Nie żyje kobieta

Świat
Atak nożownika w Londynie. Nie żyje kobieta
PAP/EPA/WILL OLIVER

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w ataku nożownika przy Russell Square w centrum Londynu - poinformowała w nocy ze środy na czwartek policja, nie wykluczając motywu terrorystycznego. 19-letni napastnik został aresztowany pod zarzutem morderstwa. Ofiarą śmiertelną jest ponad 60-letnia kobieta. Ambasada RP w Londynie oświadczyła, że nie ma informacji, aby wśród rannych byli Polacy.

Służby zostały wezwane o 22.33 czasu lokalnego (23.33 czasu polskiego) po doniesieniach o ataku nożownika. Sześć minut później mężczyzna został obezwładniony paralizatorem i aresztowany, wcześniej zabijając ponad 60-letnią kobietę i raniąc pięć innych osób, w tym dwie kobiety i trzech mężczyzn. Dwie osoby pozostały w szpitalu, trzy zostały już wypisane. 19-letni nożownik także trafił do szpitala.

 

  
Podczas nocnej konferencji prasowej Mark Rowley z Metropolitan Police podkreślił, że według pierwszych ustaleń zdrowie psychiczne sprawcy "jest istotnym czynnikiem" i "pozostaje główną linią śledztwa", ale zaznaczył, że służby nie są w stanie wykluczyć motywu terrorystycznego.

 

Rowley ostrzegał, że Państwo Islamskie poszukuje osób z problemami psychicznymi do radykalizacji i przeprowadzania zamachów. Dodał, że w niektórych operacjach służby korzystają z porad specjalistów psychologii.

 

Podkreślił, że na tym etapie śledztwa sprawę bada wydział ds. zabójstw przy wsparciu oddziału antyterrorystycznego SO15. Już wcześniej, w pierwszym oświadczeniu przekazanym mediom, londyńska policja oceniła, że "terroryzm jest jedną z badanych możliwości na tym etapie śledztwa".

 

Rowley zapewnił również, że Londyńczycy powinni się spodziewać w czwartek wzmocnionej obecności uzbrojonych patroli policji na ulicach miasta.

 

Burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że bezpieczeństwo mieszkańców jest jego priorytetem.

 

 

Ataki z użyciem noża częste w Londynie

 
Russell Square to plac w centrum Londynu położony w pobliżu Muzeum Brytyjskiego. W lipcu 2005 roku właśnie w tej okolicy doszło do zamachów w londyńskim metrze i autobusie, w wyniku których zginęło 56 osób, a ponad 700 było rannych.


Ataki z użyciem noża nie są jednak w Londynie rzadkością: według danych Metropolitan Police, w ubiegłym roku policja została wezwana do ok. 9 tys. incydentów. W ciągu minionych 12 miesięcy, zginęło 12 osób, a 291 było poważnie rannych.

 

 

"Poważny" poziom zagrożenia terroryzmem


Do incydentu doszło mniej niż 24 godziny po tym, jak szef londyńskiej policji Bernard Hogan-Howe i burmistrz miasta Sadiq Khan poinformowali, że ulice brytyjskiej stolicy będzie patrolowało 600 uzbrojonych policjantów w celu przeciwdziałania atakom terrorystycznym podobnym do tych obserwowanych w krajach kontynentalnej Europy.


Jak podkreślili, decyzja ta ma charakter prewencyjny i nie jest połączona z uzyskaniem przez wywiad informacji o bezpośrednim, konkretnym zagrożeniu. Poziom zagrożenia terrorystycznego w Londynie pozostaje jednak na poziomie "poważnym" - czwartym w pięciostopniowej skali - co oznacza, że atak jest "bardzo możliwy".

 

PAP, Reuters, Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER, wideo: AP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie