W Poznaniu odnaleziono ślady przodków prezydenta Peru

Polska
W Poznaniu odnaleziono ślady przodków prezydenta Peru
PAP/EPA/Ernesto Arias

W Archiwum Państwowym zachowały się informacje o babci prezydenta Peru Pedro Pablo Kuczyńskiego - Emmie Schlesinger. - Mieliśmy informacje, że dziadkowie prezydenta Peru pochodzili albo z Poznania, albo Berlina i poszukiwania rozpoczęliśmy idąc właśnie tym tropem - powiedziała w środę kustosz archiwum Beata Karwalska.

- Mamy w Poznaniu bogate w informacje źródło, jakim jest Kartoteka Mieszkańców Miasta Poznania. Była ona prowadzona w latach 1870-1932. Każdy, kto w tych 60 latach urodził się lub przybył do Poznania, był tu odnotowywany - podkreśliła.

 

- Nie udało nam się niestety natrafić na informacje o rodzinie Kuczyńskich, nie ma Louisa Kuczyńskiego (dziadka prezydenta - red.) z żoną Emmą Schlesinger, nie ma też odnotowanego tutaj urodzenia ojca prezydenta, czyli Maxa Hansa Kuczyńskiego, choć wiemy, że urodził się 2 lutego 1890 roku w Poznaniu albo Berlinie - dodała Karwalska.

 

Tropem babci

 

Jak tłumaczyła, pracownicy w swych poszukiwaniach poszli tropem babci prezydenta Kuczyńskiego - Emmy. - Przeglądając Kartotekę Mieszkańców Miasta Poznania udało mi się ją odnaleźć jako córkę. Nie miała swojej osobnej karty, tylko była wpisana tam wraz ze swoimi rodzicami i bratem. Urodziła się ona w 1870 roku w Poznaniu. Co ciekawe, w 1887 roku jest adnotacja, że wyjechała do Berlina. Rok wcześniej wyjechał jej brat - Wilhelm, a później w 1889 roku dołączyli do nich także rodzice - zaznaczyła Karwalska.

 

Na podstawie informacji, jakie odnaleziono w poznańskim archiwum udało się ustalić, że Emma mieszkała wówczas przy Magazinstrasse 3, czyli obecnej ulicy Solnej, a następnie przeprowadziła się z rodziną na Plac Wielkopolski.

 

- Tu się ta układanka zgadza, Emma mogła się rzeczywiście urodzić w Poznaniu, potem wyjechać do Berlina i tam zapoznać Ludwika Kuczyńskiego, a później urodził się Max Hans, czyli ojciec prezydenta. Liczymy, że jeśli te informacje dotrą do prezydenta Peru uda się rozwiać wszelkie wątpliwości - dodała Karwalska.

 

Korzenie Angeli Merkel

 

To nie pierwsze tego typu poszukiwania przodków znanych osobistości w Poznaniu. Wcześniej próbowano odszukać m.in. zapisków o rodzinie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, a swoich przodków w Wielkopolsce odnalazł także były sekretarz obrony USA Chuck Hagel. - Wśród takich archiwalnych skarbów odnaleźliśmy też m.in. akt ślubu Marii Konopnickiej, która wyszła za mąż w Kaliszu - powiedziała.

 

Jak podało poznańskie Radio Merkury, konsul honorowy Peru zamierza dostarczyć w najbliższym czasie dokumenty z archiwum prezydentowi Kuczyńskiemu.

 

Pod koniec lipca br. Pedro Pablo Kuczyński, doświadczony ekonomista, były bankier z Wall Street i syn niemieckiego emigranta, został zaprzysiężony na prezydenta Peru.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze