Tokio 2020: Pięć nowych dyscyplin w programie igrzysk
Baseball/softball, karate, skateboarding, surfing i wspinaczka sportowa - to dyscypliny, które dołączyły do programu igrzysk w Tokio w 2020 roku. Taką decyzję podjęli członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podczas 129. sesji plenarnej w Rio de Janeiro.
Media podkreślają, że taki wybór ma przyciągnąć młodszą widownię. Ostateczny program zmagań w Tokio ma zostać opracowany do połowy 2017 roku.
W ramach programu „Agenda 2020”, miasto-organizator mogło zaproponować nowe dyscypliny w oparciu o popularność sportu w danym kraju – tak aby zwiększyć zainteresowanie lokalnej społeczności. Tokijski komitet zaproponował wspomniane pięć dyscyplin, a Olimpijska Komisja Programowa określiła w swoim raporcie wymienione sporty jako "dynamiczny i ekscytujący pakiet", który "obejmuje zarówno tradycyjne, jak i wschodzące, skoncentrowane na młodych wydarzenia - popularne zarówno w Japonii, jak i za granicą".
Powrót baseballu i softballu
Baseball był konkurencją pokazową sześć razy podczas Igrzysk Olimpijskich. W 1992 roku podczas IO w Barcelonie dołączył do stałego programu zawodów. W latach 1992–2008 rozegrano pięć oficjalnych turniejów olimpijskich. Trzy razy mistrzami olimpijskimi zostali Kubańczycy (w 1992, 1996 i 2004), raz Amerykanie (w 2000) i Koreańczycy (w 2008). Piąty turniej w Pekinie w 2008 roku był ostatnim, ponieważ MKOl zdecydował w 2005 roku skreślić baseball i softball (nazywany kobiecą odmianą baseballu) z oficjalnego programu igrzysk, uzasadniając decyzję niską oglądalnością zawodów na świecie, a zarazem dużymi kosztami budowy boisk.
Debiut karate
Karate było jedną z dyscyplin ubiegłorocznych pierwszych igrzysk europejskich w Baku. Najwięcej medali zdobyli wówczas reprezentanci gospodarzy, wyprzedzając w klasyfikacji medalowej karateków z Turcji i Francji. Jedyny reprezentant Polski w karate, Kamil Warda (KS Olimp Łódź), przegrał wszystkie trzy walki w fazie grupowej rywalizacji w kumite w kategorii -84 kg i odpadł z dalszej rywalizacji.
Surfing w naturalnych warunkach
O medale w surfingu ma walczyć po 20 kobiet i mężczyzn, którzy będą wybierani w eliminacjach. Najprawdopodobniej zawody odbywać się będą na naturalnych akwenach, co jest dosyć ryzykowną inicjatywą, ponieważ nie każde miasto dysponuje spotami, które mogą zapewnić jakiekolwiek fale w przewidzianym terminie. Zawody na sztucznej fali póki co nie są brane pod uwagę.
PAP
Komentarze