Norwegia: dwóch dżihadystów związanych z IS trafiło do więzienia

Świat
Norwegia: dwóch dżihadystów związanych z IS trafiło do więzienia
Pixabay/ambroochizafer

Norweski sąd skazał w środę na kary 6 lat oraz 7,5 roku więzienia dwóch dżihadystów, pochodzenia pakistańskiego i czeczeńskiego. Zostali oni uznani za winnych przyłączenia się do Państwa Islamskiego w Syrii.

Według sądu w Oslo 46-letni obywatel Norwegii pochodzenia pakistańskiego, Hasan Ahmed, i 23-letni Adam Idrisowicz Magomadow, z prawem pobytu w Norwegii, "mieli jasny i określony plan" w celu "wniesienia wkładu do działalności terrorystycznej organizacji". Ahmed został skazany na sześć lat więzienia, a Magomadow na 7,5 roku. Obaj zostali aresztowani w ubiegłym roku w Oslo. Wymiar kary orzeczony przez sąd jest zgodny z żądaniami prokuratury.

 

Szkolenia w Syrii

 

Obaj mężczyźni przedostali się do Syrii w sierpniu 2014 roku, krótko po ogłoszeniu przez dżihadystów samozwańczego kalifatu. Na miejscu uczestniczyli w szkoleniach IS - poinformował sąd.

 

Magomadow usłyszał wyższy wymiar kary, ponieważ dłużej przebywał w Syrii. Sędziowie ocenili, że prawdopodobnie uczestniczył on w walkach, zachował związki z IS po powrocie do Norwegii i planował, jak jego współoskarżony, powrót do Syrii.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie