CBŚP rozbiło gang, który wyłudził prawie 140 mln zł

Polska
CBŚP rozbiło gang, który wyłudził prawie 140 mln zł
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Przestępcy fikcyjnie handlowali złotem i srebrem. W sprawie zatrzymano 41 osób; siedem zostało aresztowanych. Grupa została rozbita we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów.

- Członkowie grupy wyszukiwali młode, bezrobotne osoby, często w trudnej sytuacji życiowej. Korzystając z ich danych założyli w sumie około 60 fikcyjnych firm. Rolą "słupów" było wystawianie faktur dokumentujących fikcyjny obrót granulatem srebra i złota - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

W końcowym okresie przestępczej działalności grupa "handlowała" też - fikcyjnie - kilkukilogramowymi figurkami ze złota. - Wyroby z metali szlachetnych miały trafiać do krajów członkowskich UE - m.in. Niemiec i Włoch. W ten sposób grupa miała możliwość wyłudzania zwrotu podatku VAT; chodzi o różnice w stawkach tego podatku deklarowanych do urzędów skarbowych - wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

 

Jak podała w środę policja, w ostatnim czasie funkcjonariusze CBŚP w Katowicach, współdziałając z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz urzędami kontroli skarbowej w Katowicach i Bydgoszczy, zatrzymali kolejne dwie osoby należące do tej zorganizowanej grupy. To mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Postępowanie toczy się od ponad trzech lat - poinformowała Karina Spruś z gliwickiej prokuratury.

 

Wyjaśniła, że członkowie grupy rzeczywiście mieli pewne ilości granulatu metali szlachetnych niewiadomego pochodzenia, który wykorzystali do popełniania przestępstw. - Obrót tym towarem nie miał żadnego uzasadnienia. Były to jedynie pozorne transakcje pomiędzy wieloma podmiotami, których celem było wyłudzanie zwrotu podatku VAT - zaznaczyła prok. Spruś.

 

Wielu zatrzymanych, ale większość to "słupy"

 

Do tej pory w głównym wątku śledztwa funkcjonariusze zatrzymali 41 podejrzanych w wieku od 24 do 56 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i wyłudzenia VAT.

 

Decyzją sądu siedmiu głównych podejrzanych zostało aresztowanych. Wobec pozostałych - wśród których są głównie "słupy" - zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju i policyjny dozór.

 

Skomplikowana sprawa

 

Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych na poczet grożących im kar o wartości blisko 5 milionów złotych. Jak mówią śledczy, sprawa ma wielowątkowy charakter, z uwagi m.in. na zasięg przestępczej działalności grupy.

 

- Skala popełnianych przestępstw jest bardzo duża, a sprawcy działali w różnych krajach europejskich. Dlatego trudno określić jak długo jeszcze potrwa śledztwo” - powiedziała prok. Spruś. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie