Bułgaria: policyjna operacja przeciwko migrantom

Świat
Bułgaria: policyjna operacja przeciwko migrantom
Flickr/ Klearchos Kapoutsis

Osiem osób aresztowano w nocy z wtorku na środę w centrum Sofii podczas policyjnej operacji przeciwko nielegalnym migrantom. Na kilka godzin zamknięto most i ulice w pobliżu jedynego w bułgarskiej stolicy meczetu.

Od kilku dni na ławkach wokół muzułmańskiej świątyni nocują migranci między którymi często dochodzi do awantur i bójek. Szacuje się, że migrantów jest tam kilkuset.

We wtorek wicepremier i szefowa MSW Rumiana Byczwarowa spotkała się z mer Sofii Jordanką Fandykową, by omówić kwestię zapewnienia bezpieczeństwa w centrum stolicy. Postanowiono znacząco zwiększyć liczbę patroli policyjnych oraz wzmocnić monitoring.

 

Duży wzrost liczby migrantów w Sofii eksperci tłumaczą tym, że kilkanaście dni temu Serbia szczelnie zamknęła swoją granicę z Bułgarią, zwłaszcza na północnym zachodzie. To przez ten odcinek granicy od jesieni 2013 roku napływała pierwsza znacząca fala uchodźców, kierujących się dalej na Zachód. W połowie lipca serbskie władze wysłały na granicę wojsko i policję konną.

 

Migranci, w większości pochodzący z Afganistanu, nadal napływają do Bułgarii

 

Dziennikarz śledczy Stefan Taszew, autor licznych reportaży o przemycie ludzi, napisał we wtorek, że "biznes związany z przemytem ludzi do Serbii na północnym zachodzie (Bułgarii) praktycznie zamarł". Według niego wciąż jeszcze działa kanał przemytniczy wokół granicznego przejścia Kałotina, lecz po niedawnych aresztowaniach wśród funkcjonariuszy ochraniających przemytników on również ma wkrótce zostać zamknięty.

 

Tymczasem migranci, w większości pochodzący z Afganistanu, nadal napływają do Bułgarii mimo zwiększonej obecności policji i wojska i 130-kilometrowego ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Turcją.

 

Według bułgarskich władz fala migracyjna nasiliła się po nieudanej próbie zamachu wojskowego w Turcji z połowy lipca. Premier Bojko Borysow mówił niedawno, że średnio 150-200 migrantów dziennie jest zatrzymywanych przy granicy z Turcją.

 

Do czasu zamknięcia granicy bułgarsko-serbskiej migranci prawie natychmiast kierowali się dalej na Zachód; obecnie pozostają w Bułgarii, stwarzając problemy dla policji i miejscowej ludności.

 

Premier Grecji Aleksis Cipras na poniedziałkowym spotkaniu z Borysowem w Sofii mówił o zwiększonym napływie migrantów również do jego kraju. Dodał, że ich liczba wciąż jest niższa w porównaniu ze szczytowym okresem 2015 roku, lecz wyższa niż w kwietniu i maju br.

 

Nacjonaliści żądają całkowitego zamknięcia granicy z Turcją

 

Nacjonalistyczna partia WMRO, należąca do rządzącej w Bułgarii koalicji, w wydanym w środę oświadczeniu podkreśliła konieczność całkowitego zamknięcia granicy z Turcją. Lider partii Krasymir Karakaczanow, wiceprzewodniczący parlamentu i kandydat na prezydenta z ramienia nacjonalistycznych ugrupowań, oświadczył, że wojsku i policji granicznej należy zezwolić na użycie siły w celu odparcia niekontrolowanych mas nielegalnych migrantów. Według niego Bułgaria powinna zwrócić się o wsparcie do UE i NATO.

 

Nowa fala migrantów i ich zwiększona obecność w Sofii stwarzają społeczne napięcia. Badanie, przeprowadzone 24 i 25 lipca przez bułgarską filię ośrodka Gallup International z udziałem 716 dorosłych obywateli, wykazało znaczne poparcie dla „rządów twardej ręki”. Krytykowaną przez obrońców praw człowieka ustawę antyterrorystyczną, która w ubiegłym tygodniu została przyjęta przez parlament w pierwszym czytaniu, poparło 56 proc. ankietowanych; zadeklarowali oni, że są gotowi zrezygnować z części swobód osobistych na rzecz bezpieczeństwa.

 

42 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla - wymyślonej na potrzeby badania - Agencji ds. Zwalczania Uchodźców. „Taka struktura nie istnieje, lecz odpowiedzi (respondentów) wskazują, że fala migracyjna wywołuje ogromny niepokój i łatwo jest uzyskać poparcie dla jakichkolwiek kroków przeciw niej” - wskazują analitycy Gallup International.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie