Autobus omijający korki wyjechał na ulicę. Na razie to tylko test

Technologie
Autobus omijający korki wyjechał na ulicę. Na razie to tylko test
Reuters

Wysoki na prawie pięć metrów autobus, który przejeżdża nad samochodami, dzięki czemu może omijać korki, przejechał testowe 300 metrów w chińskim mieście Qinhuangdao. Jeszcze w maju pojazd był jedynie makietą. Song You Zhou, twórca i główny inżynier "Transit Elevated Bus" (TEB) powiedział, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, autobus za rok-półtora może trafić do masowej produkcji.

Pomysł stworzenia Transit Elevated Bus (TEB) powstał sześć lat temu. W maju tego roku zaprezentowano miniaturową makietę, która pokazywała działanie autobusu.


We wtorek potężny pojazd zaprezentował się mieszkańcom chińskiego miasta Qinhuangdao w prowincji Hebei w Chinach. Wersja testowa autobusu ma 22 metry długości, 7,8 metra szerokości (obejmuje dwa pasy ruchu) i może pomieścić 300 osób.

 

 

Ciężarówki nie przejadą

 

Pojazd w sumie jest wysoki na 4,8 metra, więc jest tylko trochę wyższy od piętrowych autobusów. Dużo niższa jest przestrzeń pod nim, w której poruszają się inne samochody. W związku z tym mogą się pod nim zmieścić auta nie wyższe niż dwa metry. Gdyby autobus był wyższy, nie przejechałby pod chińskimi mostami.


Autobus jeździ na ośmiu parach kół szynowych i w zamierzeniu ma osiągać prędkość ok. 50 km/h. Zaprezentowany model testowy jechał jednak dużo wolnej i ostrożniej.


Mieszkańcy Qinhuangdao mogli zobaczyć także, jak pojazd wygląda w środku.

 

engadget.com, polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie