872 okna, 6 lat prac. Pałac Kultury i Nauki zostanie odremontowany

Polska
872 okna, 6 lat prac. Pałac Kultury i Nauki zostanie odremontowany
pkin.pl

W ciągu najbliższych sześciu lat warszawski Pałac Kultury i Nauki czeka nie lada operacja. Ogłoszono przetarg nieograniczony na wymianę i renowację stolarki okiennej w pałacu. 710 okien będzie wymienionych, a 162 zostaną odrestaurowane. Termin składania ofert upływa 16 sierpnia.

"Inwestycja obejmie okna wyłącznie z części wysokościowej i będzie prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie Pałacu Kultury i Nauki. 

 

Pochłoną promienie słoneczne

 

Nowe okna zostaną wykonane z tego samego drewna, z którego zrobione są obecnie - dębowego. Nowością będzie możliwość uchylenia skrzydeł okien. "Zastosowane w nich zostaną także specjalne szyby pochłaniające promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenia nie będą się nagrzewać tak intensywnie, jak dotychczas" - dodaje PKiN.

 

Prace przewidują również wymianę i renowację parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.

 

10 rodzajów okien


Inwestycja jest realizowana w systemie "zaprojektuj i wybuduj". "Oznacza to konieczność indywidualnego podejścia do przedmiotu przetargu wynikającego przede wszystkim z różnych wymiarów okien (jest ich aż 10 rodzajów), ich gabarytów, rodzaju zastosowanego materiału, a także zakresu prac, które będą prowadzone w obiekcie zabytkowym, w związku z ich montażem" - podaje PKiN.

 

"Wykonawca będzie musiał zmierzyć się nie tylko z zaprojektowaniem oraz wykonaniem okien, ale także demontażem starych i wstawieniem wyprodukowanej przez siebie stolarki. Dodatkowo będzie musiał dokonać renowacji niektórych skrzydeł zewnętrznych i wewnętrznych oraz przeprowadzić prace budowlano-wykończeniowe" - wyjaśniono.


Niewątpliwym utrudnieniem dla wykonawcy będą prace na wysokości w czasie normalnego funkcjonowania budynku.

 

Na trzydziestu piętrach


Inwestycja wraz z pracami projektowymi potrwa 6 lat. Na stworzenie projektu budowlanego przeznaczono 6 tygodni, na decyzje administracyjne 8 tygodni, a na samo wykonanie robót budowlano-montażowych 60 miesięcy (5 lat). Wymiana i renowacja okien będzie obejmowała kondygnacje od I do XXX.


Całość sfinansowana zostanie ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Prace mają się zakończyć 30 września 2021 roku.

 

pkin.pl

mr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze