Turyści odpowiedzą za okradanie i niszczenie Muzeum Auschwitz

Polska
Turyści odpowiedzą za okradanie i niszczenie Muzeum Auschwitz
PAP/Paweł Supernak

Za kradzież z byłego niemieckiego obozu Auschwitz izolatorów z ogrodzenia odpowie dwóch turystów, którzy zwiedzali Miejsce Pamięci. Zatrzymano także dwóch Portugalczyków, którzy niszczyli Bramę Śmierci w byłym Birkenau – ujawniła we wtorek Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Obie sprawy prowadzi oświęcimska prokuratura rejonowa.

50-letni Yann P-B. i o rok starszy William H. próbowali ukraść trzy porcelanowe izolatory. Były one elementem ogrodzenia z drutu kolczastego, które w czasie funkcjonowania obozu znajdowało się pod napięciem. Izolatory, jak wszystkie historyczne elementy w byłym obozie, są przedmiotami o szczególnym znaczeniu dla kultury. Jak wyjawia krakowska prokuratura, mężczyźni nie potrafili wyjaśnić motywów swego postępowania.

 

Portugalczycy uszkodzili mur bramy głównej

 

Śledczy zajęli się także sprawą dwóch 17-letnich Portugalczyków, którzy uszkodzili mur głównej bramy w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. W zabytkowych cegłach próbowali wyryć swoje imiona. Cała czwórka przyznała się do winy i zaproponowała dobrowolne poddanie się karze. Sąd miałby im wymierzyć 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

 

Najgłośniejsza dotychczas kradzież w byłym obozie wydarzyła się w grudniu 2009 r. Złodzieje ukradli napis "Arbeit macht frei" znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także Szwed Anders Hoegstroem, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani na kary bezwzględnego więzienia.

 

Jedyny tego typu obiekt na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Od 20 lipca Muzeum Auschwitz dostępne jest jedynie dla osób, które przyjechały na ŚDM. Od tego czasu zwiedziły je dziesiątki tysięcy.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie