Brytyjczyk Julian King będzie komisarzem ds. unii bezpieczeństwa

Świat
Brytyjczyk Julian King będzie komisarzem ds. unii bezpieczeństwa
Pixabay/denzel

Brytyjczyk Julian King, desygnowany przez rząd w Londynie na członka Komisji Europejskiej, ma zostać komisarzem ds. unii bezpieczeństwa. We wtorek szef KE Jean-Claude Juncker ogłosił, że zamierza powierzyć mu tę nową tekę.

Jak podała KE w komunikacie, 11 lipca Juncker przeprowadził rozmowę z Kingiem, który ma zastąpić w Komisji Jonathana Hilla jako przedstawiciel Wielkiej Brytanii. Hill, który w KE odpowiadał za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych, zrezygnował z funkcji unijnego komisarza po referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wystąpieniem z UE. Jego obowiązki przejął wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis z Łotwy.

 

"Na podstawie rozmowy przewodniczący Juncker ogłosił dziś zamiar powierzenia teki dotyczącej unii bezpieczeństwa sir Julianowi Kingowi" - poinformowała Komisja.

 

Nowa teka w Komisji Europejskiej

 

Decyzja ta oznacza też, że Juncker postanowił wyodrębnić całkiem nową tekę w Komisji Europejskiej. Obecnie nie ma w niej komisarza ds. unii bezpieczeństwa. Jak wyjaśniono w komunikacie, komisarz odpowiedzialny za ten zakres spraw będzie wspierał wdrażanie Europejskiej Agendy Bezpieczeństwa, przyjętej przez KE 28 kwietnia 2015 r. Ma pracować pod kierunkiem pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i współpracować z komisarzem ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitrisem Awramopulosem. "Ponieważ ta nowa teka uzupełnia już istniejące, zakres odpowiedzialności pozostałych komisarzy jest nienaruszony" - informuje KE.

 

Przed podjęciem decyzji Juncker skonsultował się z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i kilkoma liderami grup politycznych w PE, a także poinformował o swej decyzji brytyjską premier Theresę May.

 

"Bezpieczeństwo kluczową sprawą"

 

"Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Bezpieczeństwo jest sprawą kluczową dla wszystkich państw członkowskich, a współpraca w UE pomoże chronić nas przed różnorodnymi zagrożeniami, z jakimi się mierzymy" - podkreśliła rzeczniczka premier Wielkiej Brytanii Theresy May w oświadczeniu.

 

Formalnie nowego komisarza musi powołać Rada UE (przedstawiciele rządów) po konsultacjach z Parlamentem Europejskim.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze