Dobre półrocze dla branży motoryzacyjnej. Mocno wzrosła sprzedaż zwłaszcza luksusowych aut

Biznes
Dobre półrocze dla branży motoryzacyjnej. Mocno wzrosła sprzedaż zwłaszcza luksusowych aut
GM Company/mat. prasowe

Pierwsze 6 miesięcy 2016 roku było dobrym okresem dla polskiej branży motoryzacyjnej; zarejestrowano o 18,5 proc. więcej nowych aut osobowych – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz firmy doradczej KPMG.

Zgodnie z raportem os stycznia do czerwca 2016 roku zarejestrowano w Polsce 210,7 tys. nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 18,5 proc. w porównaniu analogicznego okresu ubiegłego roku. Najszybciej rośnie popyt na duże samochody MPV (minivany) oraz samochody sportowe, kabriolety, luksusowe limuzyny, a także na kombivany i duże SUV-y.

 

"W samochodach użytkowych odnotowano najlepsze wyniki od kilku lat - w pierwszej połowie 2016 roku zarejestrowano 29,8 tys. samochodów dostawczych, co stanowi wzrost o 22,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku" - napisano w raporcie. Jednocześnie w tym samym czasie zarejestrowano 13 tys. 250 samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 tony), co oznacza wzrost o 30 proc. wobec analogicznego okresu 2015 roku.

 

"Dobre wyniki wypracowały także ulokowane w Polsce fabryki motoryzacyjne. Łącznie wyprodukowano 378,4 tys. pojazdów w pierwszej połowie br., co oznacza wzrost o 4,7 proc., w ujęciu rocznym" - dodano w opracowaniu.

 

Dobry drugi kwartał

 

Według raportu w II kwartale 2016 roku zarejestrowano w Polsce 106 tys. nowych samochodów osobowych, to o 23,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Według autorów raportu sektor motoryzacyjny zawdzięcza ten wynik  przede wszystkim instytucjom i firmom - ich rejestracje w pierwszej połowie roku zwiększyły się o 26,6 proc. w ujęciu rok do roku. Zakupy klientów indywidualnych wzrosły w mniejszym stopniu - o 5,7 proc .

 

"Rekordy bije segment marek premium. Dynamiczny wzrost rejestracji w tym segmencie obserwowany jest już od kilku lat. W pierwszej połowie 2016 roku rejestracje marek premium wzrosły aż o 31,8 proc., podczas gdy sprzedaż marek popularnych wzrosła o 17 proc. Widoczna jest wyraźna dominacja (86,2 proc.) nabywców instytucjonalnych w tym segmencie" - zwrócili uwagę autorzy raportu.

 

Popyt na droższe, większe i luksusowe auta

 

W okresie od stycznia do czerwca najsilniej wzrósł popyt na duże minivany (o 76,4 proc.) oraz samochody sportowe i cabrio (o 56,7 proc.), luksusowe limuzyny (o 45,1 proc.), a także na kombivany oraz duże SUV-y i crossovery.

 

- W porównaniu do zeszłego roku znacząco wzrosło zainteresowanie samochodami sportowymi i cabrio oraz limuzynami z klasy F. Z drugiej strony widoczny jest także wzrost sprzedaży małych i średnich aut z segmentów B i C. Na szczególną uwagę zasługuje sprzedaż samochodów z napędami alternatywnymi - w skali pierwszego półrocza rejestracje tego typu pojazdów wzrosły aż o 85,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Ogólnie zarejestrowano 4,7 tys. samochodów z napędem alternatywnym, w większości hybryd - podsumował ekspert  z firmy doradczej KPMG Mirosław Michna.

 

 

Wzrosła też produkcja

 

Zdaniem autorów raportu trwa ożywienie w produkcji samochodów osobowych. W pierwszej połowie 2016 r. wyprodukowano w Polsce 378,4 tys. pojazdów - o 4,7 proc. więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Produkcja samochodów osobowych wzrosła o 4,6 proc. (311,5 tys. w I połowie roku). Wzrosła również produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych(o 5,4 proc.), oraz autobusów - wzrost o 2,5 proc.

 

Zdaniem Mirosława Michny dane wskazują, że zwiększenie produkcji pojazdów samochodowych w zeszłym roku nie było jednorazowe, a sytuacja zarówno na polskim, jak i europejskim rynku jest sprzyjająca.

 

- W pierwszej połowie obecnego roku w Unii Europejskiej zarejestrowano 7,8 mln nowych samochodów osobowych, o 9,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015. Jest to najlepszy kwartał od 2009 roku - zauważył ekspert.

 

PAP; infografika: PZPM

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie