Czabański szefem Rady Mediów Narodowych

Polska
Czabański szefem Rady Mediów Narodowych
PAP/Bartłomiej Zborowski

Krzysztof Czabański (PiS) został w poniedziałek przewodniczącym Rady Mediów Narodowych - poinformowała zasiadająca w RMN Joanna Lichocka (PiS). Drugie posiedzenie Rady zaplanowano na wtorek.

Jak powiedziała Lichocka, za kandydaturą Czabańskiego zagłosowały cztery osoby; przeciw był tylko zgłoszony przez PO Juliusz Braun. W pięcioosobowej Radzie, oprócz Czabańskiego, Lichockiej i Brauna, zasiada też Elżbieta Kruk (PiS) i zgłoszony przez klub Kukiz'15 Grzegorz Podżorny.

 

Jak powiedział Czabański, nie został zgłoszony inny kandydat na przewodniczącego Rady, a on nie lobbował za swoją kandydaturą.

 

- Niezależnie od tego, kto jak głosował, liczę na bardzo dobrą współpracę merytoryczną w Radzie, a nie odgrywanie teatru na zewnątrz, tylko pracę w środku nad poprawą jakości mediów publicznych, bo to jest główne zadanie Rady. Żeby poprawić jakość tych mediów. Nic więcej. Nas nie interesuje polityka - powiedział.

 

Czabański został wybrany na pierwszym posiedzeniu Rady, zwołanym przez marszałka Sejmu. Lichocka poinformowała, że kolejne posiedzenie RMN zaplanowano na wtorek; wtedy ma się odbyć spotkanie Rady z władzami TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, które mają przedstawić stan spółek.

 

Drugie spotkanie Rady

 

Według Czabańskiego wtorkowe posiedzenie Rady będzie w sensie formalnym kontynuacją poniedziałkowego spotkania.

 

- Najważniejszym jutrzejszym punktem jest spotkanie z zarządami i radami nadzorczymi głównych spółek medialnych, czyli Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Chodzi o to, żeby Rada mogła się zapoznać z informacją, dosyć ogólną, na temat stanu tych spółek pod każdym względem: i finansowym, i programowym, i kadrowym, pewnych ocen zarządów i rad nadzorczych co do tego stanu, a także pomysłów na przyszłość, jeżeli coś wymaga poprawy, a na pewno wymaga - powiedział Czabański. Jak dodał, spotkanie ma mieć częściowo charakter informacyjny, a częściowo "zapoznawczy" i nie przewiduje na nim bardzo głębokiej dyskusji.

 

Poinformował, że władze każdej ze spółek otrzymają 45 minut na prezentację przed Radą. Dodał, że spotkania z władzami 17 rozgłośni regionalnych odbędą się w późniejszym terminie. Pytany, czy widzi już w tej chwili konieczność podjęcia jakichś konkretnych decyzji czy dokonania zmian w mediach publicznych, odparł, iż będzie podejmować je cała Rada.

 

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Pięcioosobowa Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r. Według ustawy "niezwłocznie po dniu zebrania się Rady na pierwsze posiedzenie" minister Skarbu Państwa powinien zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenia spółek w celu dostosowania ich statutów do zmian wynikających z ustawy o RMN.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie