Papież Franciszek zakończył wizytę w Polsce. Już jest w Rzymie

Polska
Papież Franciszek zakończył wizytę w Polsce. Już jest w Rzymie
PAP/Paweł Supernak

Niedziela była ostatnim dniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na zakończenie papież Franciszek odprawił w Campusie Misericordiae mszę posłania, a jako miejsce kolejnego spotkania ogłosił Panamę. Przed odlotem w krakowskiej Tauron Arenie spotkał się jeszcze z wolontariuszami.

Msza posłania na Campusie Misericordiae w Brzegach była kulminacyjnym punktem piątego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. Papież przybył do Brzegów w niedzielę tuż po godz. 9. Od soboty i czuwania modlitewnego czekały tam na niego przez całą noc setki tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata. Tak jak w poprzednie dni Franciszek był entuzjastycznie witany przez wiernych; w chwili przyjazdu rozległ się również dźwięk Dzwonu Miłosierdzia.

 

Przed rozpoczęciem mszy św. papież pobłogosławił budynki Caritas i kopię figury Matki Bożej Loretańskiej. Figurę tę przekazali młodzi pielgrzymi z Włoch jako dar diecezji Loreto dla polskiej młodzieży. Następnie Franciszek przejechał papamobile ok. 3,5 km między sektorami, udając się do gigantycznej zakrystii w magazynie wybudowanym na terenie przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

 

Franciszka witały tłumy pielgrzymów, które zebrały się w 103 sektorach campusu. Według różnych szacunków w niedzielę w Campusie Misericordiae w Brzegach zebrało się od 1,5 do 3 mln osób. Podczas przejazdu do zakrystii Franciszek błogosławił wiernych, młodzi ludzie starali się podejść jak najbliżej barierek sektorów, by go zobaczyć z bliska i pozdrowić. Z powodu upalnej aury w trakcie całej uroczystości pielgrzymi korzystali z hydrantów, nalewali sobie zimną wodę do butelek, polewali głowę i ręce. Zdarzały się też interwencje medyczne.

 

Politycy wśród młodych

 

Na kulminacyjną mszę posłania przybyli przedstawiciele najwyższych władz Polski, m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i ich córką Kingą, a także rodzice prezydenta, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło z ministrami swego rządu, był także prezes PiS Jarosław Kaczyński. W Brzegach był również prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez z małżonką.

 

Na początku mszy papieża przywitał gospodarz miejsca metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Przed Tobą młody Kościół trzeciego tysiąclecia. Przed Tobą niezmierzona rzesza "stróżów poranka" z całego świata - zwrócił się do papieża kard. Dziwisz.

 

W homilii podczas mszy św. kończącej Światowe Dni Młodzieży w Campusie Misericordiae w Brzegach papież podkreślił, że przywiązywanie się do smutku nie jest godne chrześcijan. - Mogą was osądzać, że jesteście marzycielami, bo wierzycie w nową ludzkość, która nie godzi się na nienawiść między narodami, nie postrzega granic krajów jako przeszkody i zachowuje swoje tradycje bez egoizmu i resentymentów. Nie zniechęcajcie się: z waszym uśmiechem i z otwartymi ramionami wy głosicie nadzieję i jesteście błogosławieństwem dla jedynej rodziny ludzkiej, którą tutaj tak dobrze reprezentujecie! - apelował do młodych Franciszek.

 

Papież zwracał też pielgrzymom uwagę, by nie przejmowali się, gdy staną się obiektem drwin, dlatego że wierzą w moc miłosierdzia. Dodał, że mogą oni przyczyniać się do rozwoju innej ludzkości - nie czekając na oklaski, ale poszukując dobra dla niego samego.

 

Za trzy lata w Ameryce Środkowej

 

Na koniec uroczystości w Brzegach Franciszek ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie. Dziękował młodym za uczestnictwo w tegorocznych uroczystościach. - Przeżyliśmy piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie, który jest centrum i nadzieją naszego życia (...). To było duchowe "dotlenienie", abyście mogli żyć i postępować w miłosierdziu, kiedy powrócicie do swoich krajów i do swoich wspólnot - mówił papież. Po zakończeniu uroczystości przy ołtarzu z Franciszkiem rozmawiały pary prezydenckie Polski i Panamy.

 

Po godz. 12 Franciszek opuścił Campus Misericordiae w Brzegach i udał się do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie zaplanowano obiad z orszakiem papieskim. Po obiedzie w krakowskiej kurii i spotkaniu z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, podczas którego papież podziękował wszystkim funkcjonariuszom dbającym o bezpieczeństwo podczas ŚDM, Franciszek pojawił się na krótko w oknie papieskim. Udzielił wszystkim błogosławieństwa i prosił, by nie zapominać o modlitwie za niego.

 

- Bardzo dziękuję również za to gorące przyjęcie, z którym spotkałem się w ciągu ostatnich dni - powiedział.

 

Po pożegnaniu z personelem w krakowskiej kurii Franciszek wyruszył na spotkanie z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym ŚDM i dobroczyńcami w krakowskiej Tauron Arenie. Pamięć i odwaga - to, jak mówił podczas tego spotkania papież, dwa warunki, by mogli stać się "nadzieją przyszłości". Radził młodym ludziom, by byli dzielni i jak najwięcej rozmawiali z osobami starszymi czerpiąc mądrość od nich.

 

Z Tauron Areny Franciszek wyruszył po godz. 18. na lotnisko w Balicach, gdzie przed wylotem do Rzymu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Na lotnisku podczas pożegnania, poza prezydentem i jego małżonką, obecna była również premier Beata Szydło, członkowie jej rządu i kard. Stanisław Dziwisz. Pożegnaniu towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

 

Papież Franciszek zakończył wizytę w Polsce o godz. 19.30, gdy samolot - boeing 787 LOT-u - odleciał z części wojskowej lotniska w Balicach do Rzymu. Na pokładzie samolotu oprócz papieża Franciszka i jego orszaku było m.in. kilkudziesięcioro przedstawicieli mediów akredytowanych przy Watykanie.

 

Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 od 27 do 31 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

 

Zapis naszej relacji na żywo:

 

21:49

 

Papieski samolot wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

 

Boeing 787 LOT-u odleciał z Krakowa z prawie godzinnym opóźnieniem z powodu złych warunków pogodowych.

 

Na pokładzie samolotu oprócz papieża Franciszka i jego orszaku było m.in. kilkudziesięcioro przedstawicieli mediów akredytowanych przy Watykanie.

 

19:56

 

Prezydent Duda podziękował organizatorom ŚDM, wolontariuszom oraz pielgrzymom.

 

 

19:53

 

Do domów wracają także pielgrzymi. Coraz większy tłok panuje na krakowskim Dworcu Głównym, skąd wielu uczestników ŚDM w niedzielę wraca do domów. W Krakowie padał ulewny deszcz, co utrudniało dotarcie na dworzec, część pielgrzymów spóźniła się na swoje pociągi. Na dworcu są informatorzy, którzy pomagają podróżnym.

 

19:22

 

Papież Franciszek Dreamlinerem linii PLL LOT odleciał do Rzymu. We Włoszech wyląduje ok. godz. 21:00.

 

19:10

 

Papież jest już w samolocie. Za chwilę odleci do Rzymu.

 

19:04

 

Franciszek podjeżdża do samolotu i z okna samochodu żegna się z wiernymi.

 

  

18:57

 

Oficjalne pożegnanie odbywa się pod dachem.

 

 

 

18:55

 

Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego już na lotnisku, Franciszek zaraz pojawi się na płycie. Przed wylotem do Rzymu papież Franciszek spotkał się jeszcze z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

18:20

 

Jeden z księży poinformował za sceny ustawionej za sektorem dla wiernych, że przed chwilą otrzymał informacje, że nie będzie ceremonii pożegnania papieża na lotnisku. - Samochód z Franciszkiem podjedzie bezpośrednio pod schody samolotu - podał.

 

18:11

 

Papież Franciszek po spotkaniu w Tauron Arenie Kraków z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym i dobroczyńcami wyjechał na lotnisko w Balicach, gdzie odbędzie się ceremonia jego pożegnania z udziałem pary prezydenckiej.

 

Papież jedzie zamkniętym samochodem, trasa jego przejazdu wynosi ok. 20 km. Wzdłuż trasy stoją pielgrzymi, którzy pragną pożegnać ojca świętego. 

 

18:09

 

Nad lotniskiem w Balicach pada ulewny deszcz, służby zwinęły przygotowane wcześniej dywany, samochody techniczne próbowały - bezskutecznie - usuwać wodę z płyty lotniska. Większość wiernych oczekujących na papieża schroniła się w pobliskim hangarze.

 

Na terenie wojskowej bazy lotniczej w podkrakowskich Balicach od kilku godzin w sektorze dla wiernych czeka na papieża kilkaset osób. W niedzielę po południu miały miejsce trzy ulewy, ostania z nich, ok. godz. 18, była zdecydowanie najsilniejsza.

 

17:52

 

- Jeśli chcecie być nadzieją na przyszłość to są dwa warunki, pierwszym z nich jest pamięć - powiedział papież Franciszek na spotkaniu z wolontariuszami, darczyńcami i organizatorami ŚDM.

 

- Pierwszy warunek to pamięć. Zawsze zadawajmy sobie pytanie, skąd przychodzę, pamiętajmy o miejscu, z którego pochodzimy, o rodzinie, o całej historii" - zwrócił się Franciszek do wolontariuszy. - Młody człowiek pozbawiony pamięci nie jest nadzieją na przyszłość - podkreślił.

 

- Drugim, obok pamięci, warunkiem, aby być nadzieją na przyszłość jest odwaga - mówił papież Franciszek. - Jeśli macie pamięć i do tego odwagę, staniecie się nadzieją na przyszłość - powiedział.

 

Papież mówił o odwadze, jako warunku bycia nadzieją na przyszłość. - Co jest potrzebne teraz? Odwaga. Miejcie odwagę, bądźcie dzielni, nie lękajcie się - zwrócił się do młodych ludzi.

 

 

 

Franciszek nawiązał do świadectwa Maćka Cieśli.

 

Papież mówił, że ten młody człowiek miał odwagę, by walczyć, nawet w najgorszej sytuacji. - On zasiał ziarno nadziei na przyszłość - powiedział Franciszek.

 

- Odwaga, siła. Jeśli macie pamięć i do tego odwagę to staniecie się nadzieją na przyszłość - powiedział papież do młodych ludzi.

 

Zaapelował, by młodzi, przygotowując się do następnych ŚDM w Panamie, rozmawiali z rodzicami, ze starszymi, a "przede wszystkim z dziadkami", a jeśli ci już nie żyją, to z innymi starszymi ludźmi. - Jeżeli chcesz być nadzieją przyszłości, to musisz dostać tę pochodnię, którą przekażą ci dziadek i babcia - powiedział Franciszek. Jako drugi warunek, by młodzi byli nadzieją, wskazał odwagę.

 

- Nie wiem, czy będę w Panamie, ale Piotr tam będzie - powiedział papież o kolejnych Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Panamie.

 

- Piotr zapyta was czy rozmawialiście z dziadkami, ze starszymi ludźmi, by zachować pamięć. Czy mieliście odwagę, byliście dzielni, stawialiście czoło; czy potrafiliście zasiać nadzieję na przyszłość. Piotrowi odpowiecie, jasne? - mówił do zgromadzonych młodych ludzi, którzy jego słowa przyjęli brawami.

 

Franciszek dodał, że bardzo im za wszystko dziękuje. - Błogosławię was. Dziękuję, dziękuję wam za wszystko - mówił papież.

 

17:51


Papież przerwał przygotowane przemówienie, spontanicznie mówił do młodych zebranych na Tauron Kraków Arenie. Zapytał młodych, w jakim języku ma kontynuować "Espanol?" - mówił. "Si" - odpowiedzieli mu wolontariusze. - Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży to przygoda, prawdziwa przygoda. (…) Chcę wam wszystkim podziękować wolontariuszom, za wszystko co zrobiliście, za te godziny modlitwy, które poświęciliście, bo ja wiem, że te dni zostały zorganizowane dzięki ogromnej ilości pracy i równie, dużej ilości modlitwy - dodał Franciszek.

 

Papież dziękował też kapłanom i zakonnicom.

 

17:50

 

Papież Franciszek, podczas spotkania z szefem MSWiA, podziękował wszystkim funkcjonariuszom dbającym o bezpieczeństwo uczestników Światowych Dni Młodzieży - poinformował resort. Franciszek powiedział, że "służby miały z nim dużo pracy". Minister Błaszczak odpowiedział, że zapewnienie bezpieczeństwa papieżowi - taka służba i praca - to przyjemność. Wyraził nadzieję, że papież Franciszek ponownie odwiedzi Polskę" - podało MSWiA.

 

17:48

 

- Wielu z nas marzy o wielkich karierach, dużej rodzinie, sławie - ja od pół roku mam jedno marzenie chciałbym po prostu żyć - to przesłanie Maćka Cieśli, wolontariusza, który zmarł na raka, odczytał na spotkaniu papieża z wolontariuszami jego brat Michał.

 

Maciej Szymon Cieśla, zmarł 2 lipca po długiej chorobie. To on przygotowywał oprawę graficzną ŚDM. Jego brat Michał mówił w Tauron Arenie Kraków, że Maciek chciał spotkać się z wolontariuszami, chciał żyć i uczestniczyć w ŚDM 2016, przygotowywał się na to - choroba mu jednak przeszkodziła. 

 

Michał odczytał wystąpienie brata przygotowane specjalnie na spotkanie z papieżem.  Maciek zaznaczył, że o chorobie dowiedział się niespodziewanie. - W grudniu przed świętami, pracując nad projektem ornatów na ŚDM dowiedziałem się, że część komórek w moim organizmie postanowiła się zbuntować i narobiła trochę zamieszania. Zbuntowały się i pojechały po bandzie bo przekształciły się w nowotwór złośliwy - napisał. 

 

Zwracając się do kolegów wolontariuszy Maciek dodał, że "doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie może żądać od Boga cudu". - Ale bardzo go o to proszę i błagam. Jedna z napotkanych osób, zapytała mnie jakie jest moje największe marzenie. Dopiero wtedy dotarło do mnie, jak szybko mogą zmienić się priorytety i cele w życiu. Wielu z nas marzy o wielkich karierach, dużej rodzinie i sławie, samochodzie, awansie. Ja od pół roku mam tylko jedno marzenie: chciałbym po prostu żyć. Chciałbym spędzić z wami kolejne SDM - napisał.

 

Papież Franciszek był wyraźnie poruszony, słuchając tłumaczenia wystąpienia Maćka.

 

17:39

 

- Przed powrotem do Rzymu pragnę się z wami spotkać, a przede wszystkim podziękować każdemu z was za zaangażowanie, ofiarność i poświęcenie, z jakimi towarzyszyliście, pomagaliście i służyliście tysiącom młodych pielgrzymów - powiedział papież na spotkaniu z wolontariuszami w krakowskiej Tauron Arenie.

 

Podziękował też za ich świadectwo wiary, która - jak mówił - "połączona z wiarą bardzo wielu ludzi młodych z całego świata, jest wielkim znakiem nadziei dla Kościoła i dla świata".

 

 

 

17:37

 

- Młodzi przyjaciele, to wy jesteście dla tego świata nadzieją! - zwrócił się do wolontariuszy ŚDM obecnych na niedzielnym spotkaniu z papieżem biskup Damian Muskus. Zapewnił Franciszka, że choć na twarzach młodych ludzi widać zmęczenie, są szczęśliwi.

 

- Móc przedstawić Tobie, Ojcze Święty tysiące młodych świadków miłosierdzia, którzy dzień i noc służyli pielgrzymom, czujni na każdą ich potrzebę, wrażliwi, pełni entuzjazmu i zawsze chętni do niesienia pomocy, to jeden z najpiękniejszych momentów tych niezapomnianych Dni - podkreślił.

 

Jak mówił biskup, wolontariusze "już wiedzą, że miłość jest służbą".

 

17:07

 

Papież Franciszek przybył do Tauron Areny Kraków na spotkanie z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym Światowych dni Młodzieży Kraków 2016 i dobroczyńcami.

 

Po drodze z siedziby krakowskiej kurii papieża żegnały tłumy pielgrzymów i krakowian.

 

Spotkanie ma być podziękowaniem dla tych, którzy poprzez swoją służbę umożliwili przybyłym do Krakowa pielgrzymom uczestnictwo w wydarzeniach centralnych ŚDM.

 

 

 

 

 

16:46

 

Papież Franciszek po obiedzie i pożegnaniu z personelem w krakowskiej kurii wyruszył na spotkanie z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym  ŚDM i dobroczyńcami w Tauron Arenie Kraków.

 

  

16:40

 

Ornat, kielichy mszalne i długopis używane przez papieża Franciszka podczas jego czwartkowej wizyty w najważniejszym polskim sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie można już oglądać w tamtejszej Sali Rycerskiej.

 

Najważniejszy dar papieża Franciszka dla Matki Bożej Jasnogórskiej - Złota Róża, którą ofiarował Matce Bożej podczas swojej wizyty w Kaplicy Cudownego Obrazu, jeszcze nie jest eksponowana. Zostanie umieszczona na ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

16:15

 

Papież Franciszek pojawił się w oknie Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. - Dziękuję za to gorące przyjęcie, ale proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie - powiedział. - Dziękuję za to gorące przyjęcie, z którym spotkałem się w ciągu tych ostatnich dni. Zanim wyjadę chciałbym udzielić wam błogosławieństwa - powiedział Franciszek do zgromadzonych.

 

Papież pobłogosławił wiernych, wspólnie odmówił z nimi modlitwę "Zdrowaś Mario". Następnie pożegnał się mówiąc po polsku "do widzenia"

 

 

 

16:10

 

 

Na terenie wojskowej bazy lotniczej w podkrakowskich Balicach tuż po godz. 16:00 zaczął intensywnie padać deszcz i zerwał się porywisty wiatr.

 

 

16:02

 

Tłumy wracających pielgrzymów na ulicach Krakowa to wyzwanie dla komunikacji miejskiej i kolei. Możliwe jest wyłączenie z eksploatacji przystanku tramwajowego Dworzec Główny Tunel. W tym czasie linie tramwajowe przejeżdżające przez tunel nie będą obsługiwały tego przystanku. Trasa tramwajowa biegnąca po estakadzie pomiędzy ul. Wielicką i Lipską została wyłączona z eksploatacji i w całości przeznaczona dla pieszych.

 

Jednoczesny powrót wielu grup pielgrzymów jest też wyzwaniem dla PKP. Jak poinformowała rzeczniczka PKP SA Paulina Jankowska, w związku z tym od godz. 14 w niedzielę ruszyła tymczasowa organizacja ruchu na dworcach: Kraków Główny i Kraków Płaszów. Wejście na perony odbywa się przez strefy buforowe, a na stacji należy pojawić się godzinę przed odjazdem pociągu.

 

Zmieniona organizacja funkcjonować będzie przynajmniej do godz. 14 w poniedziałek. W zależności od sytuacji na stacjach może zostać podjęta decyzja o wydłużeniu obowiązywania tymczasowej organizacji odprawy podróżnych.

 

Według szacunków, w ciągu dwóch dni dworce Kraków Główny i Kraków Płaszów obsłużą 850 pociągów, z czego 72 to pociągi specjalne ŚDM. Szacuje się, że tylko z tych pociągów skorzysta około 400 tys. pielgrzymów.

 

 

 

 

15:51

 

 

 

 

15:38

 

Pierwsze grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży opuszczają Kraków. Na Rynku Głównym oraz Plantach, gdzie przez tydzień gromadziły się tysiące wesołych i roześmianych ludzi, w niedzielę nie było wielu osób. Coraz więcej pielgrzymów jest na dworcu kolejowym Kraków Główny. W niedzielę atmosfera w centrum Krakowa jest już zupełnie inna niż w ostatnich dniach. Główne ulice oraz lokale gastronomiczne nie są tak wypełnione, jak do tej pory. W kawiarniach na rynku są wolne miejsca.

 

15:21

 

15:19

 

- Światowe Dni Młodzieży przeszły najśmielsze oczekiwania. Panowała na nich atmosfera rodzinna, wręcz można powiedzieć, że taka, jak wówczas, gdy ojciec rozmawia ze swoimi dziećmi - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, podsumowując wizytę papieża Franciszka w Polsce.

 

15:01

 

- Teren Campusu Misericordiae, gdzie zakończyły się uroczystości z udziałem papieża Franciszka, jest już prawie pusty. Ruch odbywał się płynnie i szybko, choć w tłoku - powiedział mł. insp. Mariusz Ciarka, który obserwował operację z helikoptera. - Biorąc pod uwagę fakt, że według organizatorów swobodne opróżnianie sektorów przez pielgrzymów mogło potrwać od 8 do 12 godzin, obecną sytuację można wręcz uznać za sukces - dodał Ciarka.

 

14:42

 

- Organizacja ŚDM w 2019 roku to dla Panamy wielkie błogosławieństwo; jestem wzruszony i wdzięczny papieżowi Franciszkowi - powiedział w niedzielę w Brzegach prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez.

 

14:36

 

Znów nieoficjalne informacje o tym, że papież Franciszek być może pojawi się jeszcze w oknie papieskim przy Franciszkańskiej.

 

14:22

 

Niestety w Krakowie także leje i wieje silny wiatr.

 

 

 

14:17

 

Po opuszczeniu sektorów pielgrzymi wędrowali w deszczu, który zaczął padać ok. godz. 14; większość z nich założyła peleryny.

 

 

14:15

"Na Mszy Posłania jest aktualnie ponad 2 miliony wiernych" - podał na swojej oficjalnej stronie Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

Tymczasem w Centrum Prasowym ŚDM w Krakowie dziennikarzom podano do wiadomości informację przekazaną przez o. Federico Lombardiego, rzecznika Stolicy Apostolskiej, że według szacunków władz Krakowa w Mszy św. Posłania w Brzegach uczestniczyło 1,5 mln osób.

 

14:08

 

Tuż po tym, jak papież Franciszek ogłosił Panamę, jako miejsce, w którym następnym razem pielgrzymi spotkają się na Światowych Dniach Młodzieży, pielgrzymi z Polski obawiają się trochę dystansu dzielącego nasze kraje.

 

- To dość odległe miejsce i nie wiem czy będę miała możliwość wybrania się tam - mówi Anna, która uczestniczyła dzisiaj w Mszy posłania. Jak dodaje, to Duch Święty prowadzi papieża Franciszka i dlatego tam widzi on naszą wspólnotę na następnym spotkaniu młodych. Mateusz nie jest zaskoczony wyborem. - Domyślałem się, gdyż prezydent Panamy złożył wczoraj wizytę w naszym kraju.

 

14:01

 

- Choć głównym celem podróży apostolskiej był udział w Dniu Młodzieży, to Papież mógł się też spotkać z polskim Kościołem - zauważa watykański rzecznik. Ks. Federico Lombardi

 

Zaznaczył, że pomimo ograniczeń czasowych było to spotkanie głębokie, które pozwoliło Franciszkowi odkryć realia polskiego katolicyzmu.

 

13:51


W Tauron Arenie Kraków coraz więcej wolontariuszy. Czekają na spotkanie z Franciszkiem. W organizacji ŚDM pomogło ponad 19 tys. osób.

 

 

 

 

13:46

 

13:24

 

13:21

 

Panama już zaprasza pielgrzymów. Zobacz film promujący.

 

 

12:54

 

Wierni opuszczają teren Campusu Misericordiae w Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawił Mszę Świętą Posłania.

 

 

12:42

 

Przed siedzibą krakowskiej kurii zgromadzili się pielgrzymi, którzy pozdrawiali papieża. Franciszek błogosławił wiernych z okna samochodu.

 

12:32

 

Papież Franciszek po godz. 12:30 przyjechał do siedziby krakowskiej kurii, mieszczącej się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, po głównych uroczystościach na Campusie Misericordiae w Brzegach.

 

W siedzibie kurii papież Franciszek zje obiad z orszakiem papieskim w towarzystwie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i pożegna się z personelem jego rezydencji na czas pobytu w Polsce.

 

Następnie wyruszy na spotkanie z spotkanie z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i dobroczyńcami imprezy w Tauron Arenie Kraków.

 

12:14

 

Zakończyła się msza posłania, którą celebrował papież Franciszek. Kolejnym punktem pielgrzymki papieża Franciszka będzie

obiad z orszakiem papieskim w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

 

12:06

 

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach.

 

PAP/Jacek Turczyk

 

 

11:55

 

Papież pobłogosławił pielgrzymów i wszystkich korzystających ze środków komunikacji - radio, tv, internet.

 

11:49

 

Za 3 lata w 2019 r. centralne obchody 34. Światowego Dnia Młodzieży odbędą się w Panamie - pierwszym kraju środkowoamerykańskim, który będzie gościł młodzież z całego świata - ogłosił Franciszek

 

11:48

 

"Abba, Ojcze" rozległo się w Campus Misericordiae.

 

 

11:47

 

Papież Franciszek na zakończenie mszy św. wieńczącej Światowe Dni Młodzieży podziękował wszystkim, którzy w nich uczestniczyli i pracowali przy nich. - Wielkie dziękuję kieruję do was, drodzy młodzi. Napełniliście Kraków entuzjazmem waszej wiary, który udziela się innym"- powiedział.

 

- Na zakończenie tej uroczystości chciałbym dołączyć do was wszystkich w dziękczynieniu Bogu, Ojcu nieskończonego miłosierdzia za to, że pozwolił nam przeżyć ten Światowy Dzień Młodzieży - powiedział Franciszek.

 

 

11:41


Artyści wykonują utwór "Jesus Christ, you are my life".

 

 

11:32

 

- Zaufajcie pamięci Boga. Jego pamięć nie jest "twardym dyskiem", który rejestruje i zapisuje wszystkie nasze dane, ale czułym współczującym sercem, które cieszy się trwale usuwając wszelkie nasze ślady zła. Spróbujmy teraz także i my naśladować wierną pamięć Boga i strzec dobra, które otrzymaliśmy w tych dniach. W milczeniu wspominajmy to spotkanie, podtrzymujmy pamięć obecności Boga i Jego Słowa, rozbudzajmy w sobie głos Jezusa, który wzywa nas po imieniu. W ten sposób pomódlmy się w milczeniu, wspominając, dziękując Panu, który tutaj zechciał się z nami spotkać - tymi słowami papież Franciszek zakończył homilię mszy posłania w Brzegach.

 

11:23

 

 

11:20

 

Ze względu na dużą liczbę uczestników Mszy św. trwa jeszcze obrzęd Komunii Świętej

 

 

11:14

 

Trwa msza posłania. Rozpoczyna się obrzęd Komunii Św.

11:12 

 

Papież Franciszek przytula dziecko, podczas Mszy Świętej Posłania. Za papieżem stoi Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych w Krakowie ks. Guido Marini.

 

PAP/Jacek Turczyk

 

11:11

 

Zakończyła się Liturgia Słowa. Rozpoczęła się procesja z darami.

 

 

11:09

 

10:59

 

10:55

 

Papież Franciszek odleci dzisiaj z Polski na pokładzie samolotu boeing 787 należącego do LOT. Rejs do Rzymu z Ojcem Świętym zaplanowano na godz. 18.30. Ceremonia pożegnania odbędzie się na wojskowej części lotniska w podkrakowskich Balicach.

 

LOT obsłuży rejs powrotny papieża Franciszka z Krakowa do Rzymu. Wcześniej linie gościły na swoich pokładach poprzedników papieża Franciszka - Jana Pawła II w czasie wszystkich pielgrzymek do Polski, a także Benedykta XVI. Rejs papieski wykona najnowocześniejszy samolot we flocie LOT - boeing 787. Przewoźnik posiada 6 takich maszyn.

 

10:52

 

Za prześladowanych z powodu swej wiary modlono się m. in. podczas Mszy św. posłania z udziałem papieża Franciszka na Campus Misericordiae w Brzegach. Modlitwę wiernych odmówiono w językach: francuskim, hebrajskim, angielskim, polskim, chińskim i hiszpańskim. W wezwaniach polecano potrzeby całego świata, a motywem przewodnim było Boże Miłosierdzie.

10:41

 

10:34

 

2,5 mln pielgrzymów zgromadziło się na mszy św. w Campusie Misericordiae - podał w niedzielę Komitet Organizacyjny.

 

W Campusie trwa właśnie ostatnie z wydarzeń centralnych ŚDM - msza św. posłania, podczas której Franciszek ogłosi miejsce kolejnego spotkania z młodzieżą.

 

Nie ma oficjalnych danych policyjnych, według nieoficjalnych, zbliżonych do służb porządkowych w Brzegach, jest ich ok. 1,5 mln zł.

 

PAP/Leszek Szymański

 

10:27

 

Bóg nas miłuje takimi, jakimi jesteśmy, i żaden grzech, wada czy błąd nie sprawi, by zmienił swoje zdanie - powiedział w homilii papież Franciszek. Dodał mówiąc do młodych: "Bóg liczy na ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz".

 

- Dla Jezusa - pokazuje to Ewangelia - nikt nie jest gorszy i daleki, nie ma człowieka bez znaczenia, ale wszyscy jesteśmy umiłowani i ważni: ty jesteś ważny! A Bóg liczy na ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz: w Jego oczach nic nie znaczy, jak jesteś ubrany, czy jakiego używasz telefonu komórkowego; dla Niego nie jest ważne, czy podążasz za modą - liczysz się ty, takim jakim jesteś. W Jego oczach jesteś wartościowy, a twoja wartość jest bezcenna - podkreślił papież.

 

 

Odwołując się do fragmentu Ewangelii mówiącego o Zacheuszu papież zaznaczył, że przeszkodą, jaką Zacheusz musiał pokonać, aby spotkać Jezusa, była jego niska postura. - Także i dzisiaj może nam grozić, że będziemy stali z daleka od Jezusa, bo wydaje się nam, że nie dorastamy, bo mamy niską opinię o sobie. Jest to wielka pokusa, która dotyczy nie tylko samooceny, ale dotyka również wiary - wskazał.

 

10:22

 

- Jezus pragnie przybliżyć się do życia każdego człowieka, przebyć do końca naszą drogę, aby Jego życie i nasze życie spotkały się naprawdę - mówił papież Franciszek w niedzielę w homilii podczas mszy św. w Brzegach.

 

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza mówiącego o spotkaniu między Jezusem a zwierzchnikiem celników Zacheuszem, gdy Jezus przechodził przez Jerycho. - Jezus nie ogranicza się tam tylko do głoszenia nauki, czy pozdrawiania kogoś, ale - jak mówi ewangelista - chce przejść przez miasto - mówił papież.

 

 

10:17

 

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w drodze na mszę św. posłania, którą odprawi papież Franciszek na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach.

 

 

10:11

 


9:59

 

Kard. Dziwisz przypomniał, że w Mszy uczestniczy młodzież z całego świata, która czuwała tu całą noc. Dodał, że uczestnicy ŚDM, zwołani przez papieża, spotkali się na polskiej ziemi, aby doświadczyć radości Ewangelii. "Dzielili się między sobą, a także dzielili się z nami wszystkimi entuzjazmem wiary, która rozjaśnia mroki zła i przemocy, cierpienia i śmierci" -

mówił hierarcha.

 

- Pamiętamy i modlimy się w tej Mszy świętej o wszystkich naszych braciach i siostrach, którzy cierpią w naszym niespokojnym świecie. Modlimy się o dar pokoju w ludzkich sercach i w każdym zakątku ziemi - podkreślił w słowie powitalnym kard. Dziwisz.

 

 

 

9:57 

 

Na zewnętrzne sektory Pola Miłosierdzia Światowych Dni Młodzieży, w tym sektory dla pielgrzymów niezarejestrowanych, dociera coraz więcej osób. Jak ocenieją służby wszystko przebiega sprawnie i bezpiecznie.

 

Osoby, które nie zarejestrowały się oficjalnie na Światowe Dni Młodzieży, podkreślają, że pomimo tego, że obowiązki zawodowe czy rodzinne uniemożliwiły im pełny udział w wydarzeniu, chcą być z papieżem chociaż podczas ostatniej Mszy św.

 

- Można by to obejrzeć w telewizji, ale nie ma wtedy już wrażenia tej wspólnoty. My będziemy co prawda daleko, ale zawsze będę mógł powiedzieć, że byłem na miejscu, uczestniczyłem i zobaczyłem - wyjaśnił swoją obecność w Brzegach Adam Salawa ze Świątnik Górnych.

 

9:51

 

"Przed Tobą młody Kościół trzeciego tysiąclecia!" - powiedział do papieża kard. Stanisław Dziwisz witając Franciszka na Mszy wieńczącej Światowe Dni Młodzieży.

 

- Pamiętamy i modlimy się w tej Mszy świętej o wszystkich naszych braciach i siostrach, którzy cierpią w naszym niespokojnym świecie - mówił metropolita krakowski.

 

9:45

9:44

 

Rozpoczęła się msza posłania, podczas której papież Franciszek pożegna się z młodzieżą i ogłosi miejsce kolejnego spotkania. TUTAJ transmisja na żywo.

 

9:42

 

Okadzanie ołtarza przez Franciszka rozpoczęło mszę posłania.

 

 

9:34

 

Zarówno we mszy, jak i w ceremonii pożegnania na lotnisku uczestniczyć będzie premier Beata Szydło.

 

 

9:27

 

Ojciec Święty dotarł już do ołtarza głównego i udał się do zakrystii. O 10.00 ma się rozpocząć Msza św. posłania pod jego przewodnictwem.

 

9:19

 

Papież Franciszek przejechał w papamobile między sektorami po Kampusie Miłosierdzia i pozdrawiał wiernych po obu stronach alejek. Dla zgromadzonych pielgrzymach to wyjątkowe przeżycie i okazja, aby uwiecznić ten moment. Ludzie z telefonami, kamerami i aparatami fotograficznymi w dłoniach starali się zrobić Franciszkowi pamiątkowe zdjęcie. Gdy papież nadjeżdżał wszyscy witali go okrzykami i chorągiewkami.

 

PAP/Leszek Szymański

 

9:13

 

 

9:10

 

Papież Franciszek w papamobile, którym będzie jeździł wśród wiernych zgromadzonych na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach.

 

PAP/Paweł Supernak

 

9:09

 

8:59

 

Coraz więcej wiernych czeka w Brzegach. Nad całym rozległym terenem o powierzchni ok. 250 hektarów góruje ołtarz, który ma 93 metry szerokości i 50 m głębokości. Po obu jego stronach znajdują się miejsca dla biskupów i kardynałów. Do ołtarzy przylegają scena dla chóru i orkiestry oraz scena, na której prezentowane są wydarzenia Festiwalu Młodych.

 

PAP/Jacek Turczyk

 

8:57

 

Kolumna papieskich aut zbliża się do Brzegów, Dzwon Miłosierdzia, który ma przywitać Franciszka, czeka na uruchomienie.

 

8:56

 

Po przyjeździe do Brzegów Franciszek zatrzymał się na obrzeżach Campusu, by pobłogosławić wybudowane tam dwa budynki - "pomniki Miłosierdzia": Dom Miłosierdzia dla potrzebujących i Dom Chleba stanowiący magazyn żywności Caritas.

 

 

8:54

 

8:50

 

8:44

 

Papież Franciszek, zanim wyruszył w niedzielę na Campus Misericordiae w Brzegach rozmawiał w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z ministrem obrony Antonim Macierewiczem - poinformował rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

 

Szczegółów rozmowy rzecznik nie ujawnił. Podał jedynie, że była to "dłuższa rozmowa", która odbyła się po hiszpańsku.

 

8:41


Z blisko trzydziestominutowym opóźnieniem papież wyruszył z Franciszkańskiej 3. Podróżuje osobowym volkswagenem w towarzystwie kard. Stanisława Dziwisza.

 

 

8:31

 

Na kilka godzin przed rozpoczęciem Mszy św. Posłania, wieńczącej 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie tysiące pielgrzymów wciąż jest w drodze na Campus Miosericordiae w Brzegach koło Wieliczki. Wczoraj odbyło się tam czuwanie modlitewne z udziałem ponad miliona ludzi.

 

PAP/Marcin Obara 

 

8:27

 

Wierni gromadzą się w Brzegach.

 

 

8:23

 

 

8:21

 

Papież przybędzie na Campus Misericordiae około godz. 8.45. Najpierw poświęci dwa budynki Caritas. Powstały w Brzegach dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży, a przede wszystkim jako materialne znaki i miejsca świadczenia miłosierdzia. 

 

PAP/Jacek Turczyk

 

polsatnews.pl, KAI, PAP

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości TVP SA

wjk/jak/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie