Ukraina: przedstawiciel NATO jedną z ofiar wybuchu pocisków rakietowych

Świat
Ukraina: przedstawiciel NATO jedną z ofiar wybuchu pocisków rakietowych
pixabay/WikiImages

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku wybuchu, do którego doszło podczas utylizacji starych pocisków w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Wśród zabitych jest przedstawiciel NATO - podały w piątek lokalne władze.

Eksplozja nastąpiła w czwartek w składzie amunicji należącym do państwowego przedsiębiorstwa Ukroboronprom w rejonie krołeweckim w obwodzie sumskim. Przedstawiciel NATO, obywatel Ukrainy, nadzorował tam z ramienia Sojuszu program utylizacji pocisków rakietowych. Do wybuchu doszło podczas ich rozładunku.

 

Ukroboronprom oświadczył, że rozpatrywane są trzy wersje zdarzenia: samoistny wybuch pocisku, obecność innego przedmiotu, który mógł doprowadzić do eksplozji, a także złamanie zasad bezpieczeństwa ze strony osób, które obecne były na miejscu.

 

Utylizacja pocisków na składzie Ukroboronpromu w obwodzie sumskim trwa od dwudziestu lat. Od trzech lat w programie tym uczestniczy NATO; w tym okresie zutylizowano około 5 tysięcy ton pocisków. Według Ukroboronpromu od 2002 roku utylizacji poddano ogółem 73 tysiące ton pocisków rakietowych.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie