Modlitwa w celi śmierci o. Kolbego. Papież odwiedzi Auschwitz

Polska
Modlitwa w celi śmierci o. Kolbego. Papież odwiedzi Auschwitz
Polsat News

Franciszek odwiedzi w piątek były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Po południu w Krakowie spotka się z chorymi dziećmi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, a wieczorem wspólnie z młodzieżą, która przyjechała na ŚDM, weźmie udział w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach.

Na jednej z czerwcowych konferencji prasowych Franciszek mówił: "Chciałbym pojechać do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu osób, tylko z tymi nielicznymi niezbędnymi". Dodał: "Sam, wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu".


Franciszek przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" w byłym Auschwitz I przejdzie pieszo, podobnie jak robili to podczas wizyt w tym miejscu jego poprzednicy: Benedykt XVI i Jan Paweł II.


Przed wejściem na dziedziniec bloku 11 zwanego blokiem śmierci, papieża przywita premier Beata Szydło. Tam Franciszek spotka się z 12 byłymi więźniami obozu. Wśród nich są Polacy, Żydzi i Sinti. Jeden z nich poda papieżowi święcę, którą zapali on przy Ścianie Śmierci, po czym przez chwilę będzie się w ciszy modlił. Będzie się modlił także w celi śmierci o. Maksymiliana Kolbego. 


Czas "modlitwy, refleksji, łez, zadumy, milczenia"


Franciszek w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu zagłady Żydów, spotka się m.in. ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, którzy podczas drugiej wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów.


Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski mówił o pobycie papieża w Auschwitz-Birkenau, że będzie to czas "modlitwy, refleksji, łez, zadumy i milczenia".


Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński powiedział w czwartek, że wizyta papieża będzie się odbywała w ciszy i apelował do mediów o jej uszanowanie. - Myślę, że ta cisza jest wyrazem głębokiej chęci przeżycia tego miejsca i wsłuchania się w to, co to miejsce mówi - powiedział Cywiński.


Z wizytą u chorych dzieci


Po południu papież razem z premier odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. To największa i najważniejsza placówka lecząca dzieci w południowej Polsce. Kilkudziesięciu małych pacjentów, ich rodzice oraz lekarze będą czekać na Franciszka w holu głównym.


Franciszek ma wejść także do sal, gdzie pod opieką medyczną będą przebywać ciężej chore dzieci i modlić się w szpitalnej kaplicy, w której od 1986 r. znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


Droga krzyżowa i koncert


Wieczorem na Błoniach rozpocznie się Droga Krzyżowa. Nabożeństwo zorganizowane na wzór drogi krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum będzie przypomnieniem o uczynkach miłosierdzia wobec ciała i duszy, a równocześnie prezentacją wspólnot oraz stowarzyszeń pełniących dzieła miłosierdzia, takich jak: Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, Dom Samotnej Matki i "Okno życia", francuska wspólnota L'Arche (w Polsce znana jako Fundacja "Arka"), Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty.


Piątkowe nabożeństw będzie mieć inną oprawę muzyczną niż pozostałe wydarzenia centralne, bardziej kontemplacyjną i sprzyjającą modlitwie. Na zakończenie papież wygłosi krótkie przemówienie.


Po Drodze Krzyżowej na Błoniach zaplanowano koncert nawiązujący do 1050-lecia chrztu Polski "Strefa Chwały 1050", przygotowany z Narodowym Centrum Kultury. Zagrają czołowe zespoły polskiej sceny chrześcijańskiej m.in.: New Life’m, Tymoteusz, Deus Meus, Maleo Reggae Rockers, Full Power Spirit, ks. Kuba Bartczak, Poldek Twardowski.


Wieczorem papież po raz trzeci ma się pojawić w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie