"Jezus cierpi w chorych dzieciach". Papież w oknie na Franciszkańskiej

Polska
"Jezus cierpi w chorych dzieciach". Papież w oknie na Franciszkańskiej
PAP/Paweł Supernak

Opowiadając o swej wizycie w szpitalu Prokocimiu Franciszek powiedział, że zadał sobie wtedy pytanie, dlaczego dzieci cierpią. - To jest tajemnica, na to pytanie nie ma odpowiedzi - stwierdził, na co zgromadzeni zareagowali oklaskami.

Franciszek podkreślił także, że "również tam Jezus cierpi w chorych dzieciach".

 

- Jezus Chrystus dzisiaj cierpi z tysiącami osób - dodał papież Franciszek, przemawiając  z okna rezydencji Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej.

 

Papież podsumował piątkowe wydarzenia.  - Był to dzień poświęcony cierpieniu, był to dzień, w którym wspominaliśmy cierpienie Jezusa Chrystusa. Zakończyliśmy ten dzień razem z młodymi na Drodze Krzyżowej. Wspólnie modliliśmy się i przeżywaliśmy Drogę Krzyżową: ból i cierpienie Jezusa Chrystusa za nas wszystkich" - powiedział.

 

-  On cierpiał nie tylko 2 tysiące lat temu. On cierpi również dziś razem z tysiącami osób, które cierpią, razem z chorymi, ludźmi którzy są na wojnie, z bezdomnymi, głodnymi, ludźmi, którzy zmagają się z wątpliwościami w życiu, którzy nie czują się szczęśliwi, którzy uginają się pod ciężarem swoich grzechów  - podkreślił.

 

Módlmy się za głodnych, spragnionych, wątpiących, chorych

 

- Jezus przybył, by na własnych barkach dźwigać nasze grzechy. Módlmy się za wszystkich „Jezusów”, którzy są na świecie, za wszystkich głodnych, spragnionych, wątpiących, chorych, którzy są sami, którzy czują ciężar wątpliwości - powiedział Franciszek.

 

Podkreślił, że wszyscy ci ludzie bardzo cierpią. - Módlmy się za wszystkie niewinne, chore dzieci, które też niosą swój krzyż, krzyż dziecka. Módlmy się również za wszystkich mężczyzn i wszystkie kobiety, które dzisiaj doświadczają tortur w tylu państwach na świecie - wzywał papież.

 

Prosił też o modlitwę za "więźniów, którzy są ściśnięci w celach więziennych". -Wiem, że to smutne słowa, ale mówię prawdę - podkreślił Franciszek.

 

Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz
 
Papież nawiązał też do swej porannej wizyty w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

 

- Odwiedziłem obóz Auschwitz-Birkenau. Wspominałem cierpienie i ból, które miały tam miejsce tyle lat temu. Ileż tam bólu? Ileż okrucieństwa? Czy to jest możliwe, by my, ludzie, stworzeni na podobieństwo Boga, byli zdolni do tak straszliwych uczynków? Jednak to się stało - przyznał Franciszek.

 

Podkreślił, że "okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz-Birkenau".  - Także dziś torturuje się ludzi. Wielu więźniów poddawanych jest torturom, od razu, aby zmusić ich do mówienia; to koszmarne. Są dziś na świecie mężczyźni i kobiety w więzieniach przeludnionych, żyją jak zwierzęta - mówił papież.

 

- W dzisiejszym świecie wciąż istnieje okrucieństwo, mimo że możemy mówić, że widzieliśmy okrucieństwo sprzed 70 lat; ludzi, którzy umierali rozstrzelani, powieszeni, w komorach gazowych. Jednak dziś w tylu miejscach na świecie, gdzie toczy się wojna, dzieje się dokładnie to samo, tak wygląda rzeczywistość - oświadczył.

 

PAP

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie