Allegro na sprzedaż. Właściciel AliExpress i eBay zainteresowane kupnem

Biznes
Allegro na sprzedaż. Właściciel AliExpress i eBay zainteresowane kupnem
Flickr/tomasz przechlewski/CC BY-ND 2.0

Największy polski serwis aukcyjny ma zostać sprzedany jeszcze w tym roku. Cena to ok. 2-3 mld euro. Jak podaje agencja Reutera, w kolejce do kupna platformy ustawiają się już światowi giganci z branży sprzedażowej. Wśród nich jest m.in. chińska grupa Alibaba - właściciel serwisu AliExpress oraz amerykański eBay, a także fundusz CVC Capital Partners.

Według Reutera zainteresowane kupnem czołowego sprzedawcy internetowego w Polsce  są także rodzime podmioty, jak grupa Wp.pl kontrolowana przez Innova Capital, a także Onet.pl z grupy Ringier Axel Springer.

 

Jak podają informatorzy agencji, transakcja miałaby być sfinalizowana jeszcze w tym roku. Na razie żadna z wymienionych firm nie odniosła się do tej informacji.

 

Zdaniem cytowanego przez Reutera eksperta "przejęcie Allegro umożliwi serwisowi konkurowanie nie tylko na polskim rynku lokalnym, ale również w całym regionie". "W wyścigu o przejęcie platformy trudno będzie jednak przebić ofertę, jaką złoży eBay czy Alibaba" - ocenił.

 

Coraz większe zainteresowanie e-sprzedażą

 

Allegro to najpopularniejszy serwis aukcyjny we wschodniej Europie, którego używa miesięcznie ponad 14 mln osób. Dziennie sprzedaje się na nim blisko 900 tysięcy przedmiotów. Platforma została założona w 1999 roku w Poznaniu przez Grupę Allegro, która należy do Naspers, południowoafrykańskiego giganta z branży e-commerce i mediów elektronicznych.

 

Naspers to firma wyceniania na prawie 67 miliardów dolarów. Inwestuje głównie w biznesy internetowe na rynkach rozwijających się. Jest właścicielem m.in. rosyjskiego serwisu Mail.ru. W Polsce należą do niego takie serwisy jak Ceneo.pl, OLX.pl, otoDom.pl, otoMoto.pl i PayU.pl.

 

W Polsce działa obecnie ok. 22 tys. sklepów internetowych. Według prognoz Boston Consulting Group w tym roku na zakupy w sieci Polacy wydadzą już 45 mld zł, czyli ponad 20 proc. więcej niż w roku ubiegłym.  

 

Reuter, Forbes.pl

wjk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie