383,6 mln zł w ciągu czterech lat. Tyle otrzymały związki wysyłające reprezentantów do Rio

Biznes
383,6 mln zł w ciągu czterech lat. Tyle otrzymały związki wysyłające reprezentantów do Rio
PAP/EPA/Michael Kappeler

383,6 mln zł w latach 2013-16 wpłynęło z budżetu państwa na konta polskich związków sportowych, które wysyłają swoich reprezentantów na igrzyska w Rio de Janeiro. Na jednego olimpijczyka w tym okresie przeznaczono średnio 1,6 mln - wyliczyła firma Grant Thornton.

Biało-czerwonych reprezentować będzie 241-osobowa ekipa. Najliczniejszą grupę stanowią lekkoatleci - 71 sportowców. To właśnie na "królową sportu" przeznaczono największą kwotę - 48,9 mln zł. To oznacza, że każdy z polskich reprezentantów w tej dyscyplinie "kosztował" 690 tys. zł.


Kolejne miejsca zajęły Polski Związek Kajakowy - 32,4 mln zł, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich - 30,1 mln, Polski Związek Piłki Siatkowej - 25,8 mln, oraz Polski Związek Żeglarski - 23,9 mln. To właśnie z tymi dyscyplinami wiążą się największe nadzieje Polaków na medale olimpijskie. Najmniej środków trafiło natomiast do Polskiego Związku Golfa - 927 tys. zł.


"Najdroższą" polską olimpijką okazała się Katarzyna Jurkowska-Kowalska. To jedyna reprezentantka kraju w gimnastyce sportowej, a krajowa federacja otrzymała blisko 7,5 mln zł.


Igrzyska w Rio rozpoczną się 5 sierpnia i potrwają 17 dni.

 

Ogłoszenie chorążego


W piątek o godz. 17:00 w Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczy polskim olimpijczykom nominacje na igrzyska. Ślubowanie złoży największa grupa sportowców.

 

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele judo, kolarstwa szosowego i torowego, lekkoatletyki, pięcioboju nowoczesnego, piłki ręcznej i wioślarstwa.

 

Zostanie też ogłoszone nazwisko chorążego, który w dniu 5 sierpnia w trakcie ceremonii otwarcia igrzysk na słynnym stadionie Maracana poniesie polską flagę. Przekaże mu ją prezydent Duda w trakcie piątkowej ceremonii ślubowania.

 

W Rio de Janeiro jest już część 241-osobowej reprezentacji Polski. Na miejscu są już m.in. wioślarze, żeglarze, a w Belo Horizonte przygotowują się siatkarze. Po raz pierwszy w historii igrzyska odbędą się w Ameryce Południowej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie