Prymas Polski: dziękujemy ukochany Ojcze Święty za to, że jesteś między nami

Polska
Prymas Polski: dziękujemy ukochany Ojcze Święty za to, że jesteś między nami
PAP/Radek Pietruszka

Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował w czwartek papieżowi Franciszkowi za przewodniczenie mszy św. na Jasnej Górze. – Kościół dziękuje Tobie, ukochany Ojcze Święty za to, że jesteś między nami, aby umacniać nas, swych braci, a jednocześnie pomóc nam powrócić do pierwotnej miłości - podkreślił.

- Dzisiejsze eucharystyczne dziękczynienie jest szczególne. Powracamy do źródeł chrzcielnych Polski, do historii zbawienia, która od 1050 lat kształtuje oblicze tej ziemi, do początków chrześcijańskiego powołania każdej i każdego z nas - podkreślił prymas Polski.


- Z wdzięcznością spoglądamy na ten etap drogi, przez który dziś przechodzimy, prowadzeni przez Miłosiernego Pana. Zawierzając się Jemu całkowicie - my, Lud Boży wspólnie z pasterzami - pragniemy stawiać kolejne kroki, do których On nas zaprasza, wierni Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi - mówił prymas.


"Potrzebujemy Bożego Miłosierdzia"


Abp Polak przypomniał, że gdy 50 lat temu Kościół w Polsce przeżywał Millennium Chrztu, w tym miejscu stał pusty papieski tron z bukietem biało-żółtych róż. - Portret Pawła VI, któremu władze komunistyczne odmówiły zgody na przyjazd, towarzyszył wówczas modlitwie zanoszonej w każdym zakątku naszego kraju - powiedział.


- Ten Kościół, zawsze spragniony słowa i obecności następcy św. Piotra, z całego serca dziękuje dzisiaj Panu Bogu - i dziękuje Tobie, ukochany Ojcze Święty - za to, że jesteś między nami, aby umacniać nas, swych braci, a jednocześnie pomóc nam powrócić do pierwotnej miłości - mówił prymas.


Jak dodał, posługa Franciszka i jego przykład pomagają nam docenić i przyjąć ten niezwykły, opatrznościowy dar Jubileuszu Miłosierdzia i 1050. rocznicy chrztu Polski. - Tak, w sakramencie chrztu doświadczyliśmy Bożego Miłosierdzia i pragniemy, aby ono nas przemieniało, przemieniało nasze umysły i serca, prowadząc do naszych sióstr i braci, którzy tak bardzo go potrzebują, podobnie jak my - powiedział abp Polak.


"Stawiamy wszystko na Maryję i jej zawierzamy bez granic"


Zwracając się do papieża Franciszka, powiedział: "Ojcze Święty, tu na Jasnej Górze, w polskiej Kanie, staje wokół Ciebie Kościół, który wzorem kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, nauczył się wszystko stawiać na Maryję i Jej zawierzać bez granic. Matczynemu spojrzeniu Czarnej Madonny, jej Sercu i dłoniom, będziemy zawsze powierzać Twoją misję przewodzenia ludowi Bożemu. Bardzo potrzebujemy tej Piotrowej posługi, która otwiera nas na radosne głoszenie dobrej nowiny. Ojcze Święty, Bóg zapłać".


Na Jasnej Górze zakończyła się po południu msza z udziałem papieża Franciszka, będąca dziękczynieniem za chrzest Polski, w przypadającą w tym roku 1050. rocznicę tego wydarzenia.


W mszy odprawianej z ołtarza polowego na klasztornych wałach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Kilkaset tysięcy wiernych zgromadzonych jest w sektorach na jasnogórskich błoniach, a także w okolicznych parkach oraz na wiodącej od jasnogórskiego wzgórza ku centrum miasta Alei Najświętszej Maryi Panny.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze