Na Jasnej Górze msza z udziałem papieża Franciszka

Polska
Na Jasnej Górze msza z udziałem papieża Franciszka
PAP/Grzegorz Michałowski

Papież Franciszek w czwartek po godz. 9.30 przyjechał do Częstochowy. Z jego udziałem na Jasnej Górze rozpoczęła się przed godz. 10.30 msza św. będąca dziękczynieniem za chrzest Polski, w przypadającą w tym roku 1050. rocznicę tego wydarzenia. Papież w trakcie mszy wygłosi homilię.

Papież przyjechał samochodem z Krakowa, gdzie gości od środy. Wcześniej planowano, że Franciszek przyleci do Częstochowy helikopterem. To nie papież zmienił plany, tylko pogoda uniemożliwiła podróż helikopterem - napisał na Twitterze ks. Józef Kloch.

 

Bezpośrednio po przybyciu papież przejechał otwartym samochodem pomiędzy wiernymi zgromadzonymi pod sanktuarium, pozdrawiając ich. Następnie udał się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie po powitaniu z generałem zakonu paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim modlił się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. W darze od paulinów otrzymał jego kopię. Franciszek gospodarzom przekazał złotą różę.

 

Z ołtarza polowego

 

Głównym punktem wizyty Ojca Świętego na Jasnej Górze jest zaplanowana trwająca od 10:30 msza święta.

 

W mszy odprawianej z ołtarza polowego na klasztornych wałach uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Kilkaset tysięcy wiernych zgromadzonych jest w sektorach na jasnogórskich błoniach, a także w okolicznych parkach oraz na wiodącej od jasnogórskiego wzgórza ku centrum miasta Alei Najświętszej Maryi Panny.

 

Na koniec mszy zaplanowano krótkie podziękowanie prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie