MFW zawiesza wypłatę 1,6 mld dolarów dla Ukrainy. Za powolną walkę z korupcją

Biznes
MFW zawiesza wypłatę 1,6 mld dolarów dla Ukrainy. Za powolną walkę z korupcją
pixabay/skyler-110/CC0 Public Domain

Międzynarodowy Fundusz Walutowy odłożył "do sierpnia lub września" przyznanie Ukrainie kolejnej transzy z aktualnego programu wsparcia finansowego wynoszącego 17,5 mld dolarów - poinformował rzecznik MFW William Murray.

Fundusz zawiesił wsparcie dla Kijowa ze względu na zbyt powolnie postępującą walkę z korupcją; w połowie lipca MFW obiecał, że kolejna transza może zostać odblokowana do końca miesiąca, ale jak powiedział Murray, na decyzję tę trzeba będzie jeszcze zaczekać.

 

- Sytuację Ukrainy musi jeszcze przeanalizować Rada Gubernatorów Funduszu, która stanowi reprezentacją 189 państw członkowskich MFW; rada zbierze się w sierpniu lub wrześniu - wyjaśnił Murray.

 

Jeśli Rada wyrazi zgodę, Kijów otrzyma transzę kredytu wartości 1,6 mld dolarów.

 

Wsparcie MFW przez 4 lata, ale w zamian za reformy

 

12 lutego podpisano porozumienie o nowym programie wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Jego wartość wyniesie 17,5 mld dolarów, program ma być realizowany przez 4 lata.

 

Jednak jeszcze w lutym szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła, że program pomocowy dla Ukrainy będzie zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał koniecznych reform i energicznie walczył z korupcją.

 

Nowy program ma zastąpić wdrażany od kwietnia 2014 roku dwuletni program o wartości 17 mld dolarów, z czego Ukraina otrzymała 4,6 mld. W zamian za wsparcie finansowe MFW Ukraińcy zobowiązali się do podjęcia działań zmierzających do stabilizacji sytuacji gospodarczej oraz przeprowadzenia reform strukturalnych.

 

PAP

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie