Masz tatuaż? Może być toksyczny i powodować raka

Technologie
Masz tatuaż? Może być toksyczny i powodować raka
Guillaume/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Atrament wykorzystywany w zakładach tatuatorskich nie jest regulowany w Unii Europejskiej. Ten tani, pochodzący z Chin, może być szkodliwy - twierdzi Europejska Agencja Chemikaliów stworzona przez Unię Europejską.

Badacze twierdzą, że tatuaże mogą wywoływać nie tylko raka, ale i mutacje oraz blizny na skórze. Ponadto wątpliwości dotyczą alergicznych właściwości tatuaży.

 

Ewentualna szkodliwość tatuaży zależy od rodzaju zastosowanego atramentu. Czerwony może wywoływać zapalenie skóry - w tym obrzęk i ból. Powoduje to stosowany do jego produkcji siarczek rtęci.

 

Ponadto czerwony tusz - a także niebieski, zielony i fioletowy - mogą powodować ziarniniaki, czyli małe grudki pojawiające się m.in. na skórze.

 

Groźna jest także henna - w kolorze czarnym oraz "neutralnym". Według brytyjskiej służby zdrowia w przeciwieństwie do autentycznej henny, która ma pomarańczowy kolor, ciemna substancja może zawierać duże ilości chemicznego barwnika, który może być "tak silny i toksyczny", że jego wykorzystywanie może być nawet "nielegalne".

 

The Independent

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie