Juliusz Braun i Grzegorz Podżorny w Radzie Mediów Narodowych

Polska
Juliusz Braun i Grzegorz Podżorny w Radzie Mediów Narodowych
Polsat News

Juliusz Braun, zgłoszony przez Platformę Obywatelską i Grzegorz Podżorny, zgłoszony przez klub Kukiz'15, zostali powołani przez prezydenta na członków Rady Mediów Narodowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

Tym samym skład pięcioosobowej Rady jest już kompletny. Rada ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.

 

Poza osobami wskazanymi przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez opozycję - do RMN weszły także trzy wybrane przez Sejm; są to posłowie PiS: Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka.

 

Elżbieta Kruk mówiła w piątek PAP, że jest szansa na to, że Rada ukonstytuuje się w tym tygodniu.

 

Platforma - poza wskazanym przez prezydenta Braunem - zgłosiła też kandydaturę Janusza Kijowskiego; drugim kandydatem Kukiz'15 był Marek Mnich.

 

Kandydat Platformy byłym prezesem TVP

 

Braun w latach 2011-2015 był prezesem TVP. Za jego kadencji nastąpiło m.in. całkowite wyłączenie sygnału analogowego, na którym nadawała Telewizja Polska - od lipca 2013 r. telewizja jest nadawana jedynie cyfrowo. Braun dokonał ponadto daleko idącej restrukturyzacji TVP m.in. w obszarze zatrudnienia oraz relacji z dostawcami usług (producentami seriali i audycji). W okresie, gdy kierował telewizją, obniżono zatrudnienie w TVP o ok. 1000 etatów. W lipcu 2014 r. ponad 400 pracowników TVP przeniesiono w ramach outsourcingu do firmy Leasing Team. Według Brauna, dzięki jego działaniom koszty funkcjonowania TVP za jego kadencji spadły o prawie 300 mln zł.

 

Wcześniej Braun był m.in. członkiem (w latach 1999-2005) oraz przewodniczącym KRRiT. Od 1989 do 1999 r. był posłem, przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej komisji kultury. Był też m.in. dyrektorem generalnym Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy. W latach 1973-1981 był dziennikarzem "Echa Dnia" w Kielcach, następnie do 1989 r. - publicystą Tygodnika Katolickiego "Niedziela" w Częstochowie. Jest radcą generalnym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykłada w Collegium Civitas w Warszawie. Jest autorem publikacji nt. kultury i mediów, m.in. książek "Potęga czwartej władzy. Media, rynek, społeczeństwo" oraz "Telewizja publiczna w czasach transformacji".

 

Braun jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzował się z zakresu nauki o mediach na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

 

Podżorny pracował jako dziennikarz

 

Podżorny - jak napisano komunikacie klubu Kukiz'15, przesłanym PAP w minionym tygodniu - jest magistrem politologii; przez wiele lat pracował jako dziennikarz m.in. w PAP i Radiu Zet. "Po niemal dekadzie pracy w samym radiu został zatrudniony w Biurze Prasowym Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, gdzie miał za zadanie stworzenie i rozbudowę internetowych kanałów informacyjnych związku oraz redagowanie tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność" - czytamy w komunikacie.

 

Równolegle - dodano - kierował pracą Biura Prasowego ZR. Od końca 2014 r. kieruje Biurem Komunikacji Społecznej i Rozwoju Związku w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Jest członkiem NSZZ Solidarność.

 

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Pięcioosobowa Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.

 

polsatnews.pl, PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze