Ekspert o ataku w Normandii: symbolicznie powiązany ze Światowymi Dniami Młodzieży

Polska
Ekspert o ataku w Normandii: symbolicznie powiązany ze Światowymi Dniami Młodzieży
Polsat News

We wtorek w normandzkim miasteczku Saint Etienne de Rouvray dwaj nożownicy zabili księdza. - Wydarzyło się to w dniu inauguracji Światowych Dni Młodzieży, ale to raczej symboliczne powiązanie - powiedział w Polsat News ekspert do spraw bezpieczeństwa dr Jacek Raubo.

- W sferze symboliki w moim odczuciu jakieś powiązania (ze Światowymi Dniami Młodzieży - red.) można wychwycić - stwierdził ekspert. Dodał jednocześnie, że ci zamachowcy, którzy "brutalnie uderzyli w ten cel związany z chrześcijaństwem mogli nie do końca mieć tego świadomość". - My, jako obserwatorzy z zewnątrz, taką korelację możemy nakreślić - dodał. 

 

Zaznaczył jednak, że jego zdaniem małe jest prawdopodobieństwo, że "te komórki, które odpowiadają za planowanie, były bierne wobec takiego wydarzenia na skalę światową".

 

"Zbyt eurocentryczne spojrzenie"

 

Dr Raubo ocenił, że Europa ma "zbyt eurocentryczne spojrzenie". - Jeżeli mówimy, że nie dochodziło do ataków na cele związane z chrześcijaństwem, Kościołem katolickim to pamiętajmy, że na Bliskim Wschodzie odbywały się ataki na wspólnoty religijne, również w Afryce. Wydaje się, jakby Europa trochę z zamkniętymi oczami funkcjonowała i dopiero budzi się, co do zagrożenia, kiedy na terytorium jej państw dochodzi do takich zdarzeń - podsumował.

 

Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie