Chcieli utworzyć marokańską prowincję Państwa Islamskiego. Zatrzymano 52 podejrzanych o terroryzm

Świat
Chcieli utworzyć marokańską prowincję Państwa Islamskiego. Zatrzymano 52 podejrzanych o terroryzm
flickr/davide fantino

W Maroku zatrzymano 52 osoby podejrzane o przynależność do komórki powiązanej z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS) oraz udaremniono kilka zamachów planowanych na terenie kraju - poinformowało w środę marokańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Zatrzymań pod zarzutem terroryzmu i przynależności do Państwa Islamskiego dokonano we wtorek 19 lipca i według MSW jest to największa grupa zatrzymanych w ciągu ostatnich lat. Śledztwem objęte były 143 osoby.

 

Z oświadczenia ministerstwa wynika, że zatrzymani pochodzili z różnych regionów kraju. Ich celem było wywołanie w kraju chaosu, by utworzyć marokańską prowincję Państwa Islamskiego. Planowali zamachy na pracowników służb bezpieczeństwa, wojskowych oraz turystów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

 

Wielka akcja służb marokańskich

 

Jak podaje włoski dziennik "Il Fatto Quotidiano", w toku śledztwa wykazano, że zatrzymani byli również powiązani z dżihadystami z Algierii oraz regionu Sahelu.

 

Według gazety w czasie operacji służby skonfiskowały liczne flagi IS, materiały służące do produkcji bomb, noże, wiele sztuk broni palnej oraz książki, które informowały, jak skonstruować materiały wybuchowe oraz zawierały szczegółowe informacje, jak przeprowadzić różnorakie zamachy terrorystyczne.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie