Akcje banku Pekao mocno staniały. Reakcja na doniesienia o możliwej sprzedaży

Biznes
Akcje banku Pekao mocno staniały. Reakcja na doniesienia o możliwej sprzedaży
Flickr/Gaetano Virgallito/CC BY-ND 2.0

Według agencji Bloomberg włoski UniCredit rozważa sprzedaż całego posiadanego pakietu akcji Pekao SA. Agencja powołuje się na nieoficjalne informacje. Wartość papierów polskiego banku spadła we wtorek na GPW o ponad 3 proc.

Rzecznik UniCredit odmówił komentarza w sprawie. Według informacji agencji Bloomberg sprzedaż Pekao jest poważnie brana pod uwagę przez nowego prezesa włoskiej grupy Jeana Pierre'a Mustiera. Są jednak też rozważane jeszcze inne warianty poprawy sytuacji finansowej UniCredit i na razie żadne wiążące decyzje nie zostały podjęte.


Przed południem akcje Pekao traciły na wartości prawie 5 proc. Na zamknięciu sesji spadły dokładnie o 3,06 proc.

 

Pekao


Akcje UniCredit straciły 2,25 proc. Indeks największch spółek WIG20 spadł o 0,35 proc.

 

W połowie lipca Włosi sprzedali 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę. UniCredit nadal posiada pakiet kontrolny 40,1 proc. udziałów w polskim banku, który według szacunków ekspertów wart jest ponad 5 mld euro (prawie 22 mld zł).

 

KNF przygląda się decyzjom UniCredit


- Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia okoliczności sprzedaży ok. 10 proc. akcji banku Pekao przez UniCredit, interesuje się też planami grupy w stosunku do inwestycji w Polsce – powiedział po transakcji rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.


- KNF standardowo wyjaśnia wszystkie okoliczności transakcji, m.in. w kontekście dalszych zamiarów grupy UniCredit w stosunku do inwestycji w Polsce - dodał. 
 
Wcześniej polski bank zaprzeczał
 
O sprzedaży Pekao przez UniCredit mówiono na rynku od kilku miesięcy. Włoski bank nie komentował tych doniesień. Polski bank zaprzeczał pogłoskom.
 
- Według naszej wiedzy grupa UniCredit nie zamierza sprzedawać akcji banku Pekao, który jest największą i najbardziej dochodową inwestycją grupy w Europie Środkowej - powiedziała pod koniec maja rzeczniczka banku Pekao, pytana o medialne doniesienia dotyczące takiej możliwości.
 
Bank Pekao trafił w skład grupy UniCredit w 1999 roku. UniCredit miał pierwotnie 50,1 proc. udziałów. Pekao to drugi (po PKP BP) największy bank w Polsce, obsługuje ok. 5 mln klientów, ma ponad 16 tys. pracowników i 1 tys. oddziałów. W ubiegłym roku Pekao miał 2 mld 293 mln zł zysku netto, w I kwartale tego roku zarobił na czysto 573 mln zł.

 

polsatnews.pl, infografika: stooq.com

 

 

ptw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie