Wyłudzali odszkodowania za fikcyjne kolizje drogowe. Jest akt oskrażenia

Polska
Wyłudzali odszkodowania za fikcyjne kolizje drogowe. Jest akt oskrażenia
Polsat News

Sześć osób oskarżyła Prokuratura Regionalna w Warszawie o współudział w wyłudzaniu odszkodowań komunikacyjnych z lat 2001-2002 na szkodę PZU SA. Wśród oskarżonych są właściciele lub kierowcy aut, którzy dokumentowali fikcyjne kolizje drogowe.

Jak podano na stronie internetowej tej prokuratury, akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

 

Oskarżonym zarzucono popełnienie oszustw w związku z fikcyjnymi kolizjami drogowymi, które stanowiły podstawę wypłat z tytułu umów ubezpieczeń komunikacyjnych. W tym celu sporządzano fałszywe oświadczenia co do takich kolizji, które były przedstawiane przy zgłaszaniu szkód komunikacyjnych i służyły do wprowadzania w błąd pracowników towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Zgłaszane kolizje stanowiły podstawę wszczęcia postępowań odszkodowawczych oraz wypłat nienależnych odszkodowań z tytułu podawanych zdarzeń ubezpieczeniowych - podkreśla prokuratura.

 

Kierowcy i udawane wypadki

 

Wśród oskarżonych są właściciele lub kierowcy pojazdów, którzy według uzgodnionych, fikcyjnych okoliczności zdarzeń drogowych, w dokumencie objętym drukiem zgłoszenia szkody w pojeździe z ubezpieczenia podawali, iż brali udział w kolizjach. Według prokuratury, sprawcy dokonywali opisu uszkodzeń pojazdów w sposób niezgodny z prawdziwymi okolicznościami ich powstania.

 

Zdaniem prokuratury oskarżeni współpracowali z innymi osobami, w tym z rzeczoznawcami z PZU SA, czym wprowadzali w błąd osoby odpowiedzialne w inspektoracie PZU SA w Warszawie za wypłatę odszkodowań co do rzeczywistego sposobu powstania uszkodzeń. W rezultacie PZU SA doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wypłatę odszkodowań z tytułu ubezpieczenia OC lub AC w łącznej wysokości ponad 40 tys. zł.

 

Sprawę tę wyłączono ze śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie, obejmującego 49 podejrzanych, wśród których są także rzeczoznawcy pracujący w przeszłości dla PZU SA oraz osoby, którym zarzuca się działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie