Wielka Brytania i Irlandia chcą zachować swobodę ruchu granicznego

Świat
Wielka Brytania i Irlandia chcą zachować swobodę ruchu granicznego
PAP/EPA/ANDY RAIN

Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Irlandii jest silna wola zachowania swobody ruchu osób między obu krajami mimo podjętej w referendum decyzji o Brexicie - powiedziała we wtorek brytyjska premier Theresa May po spotkaniu w Londynie z szefem irlandzkiego rządu.

May, która w poniedziałek odwiedziła Irlandię Płn., powiedziała, że nie chce powrotu kontroli granicznych między tym terytorium a Irlandią. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE granica między Irlandią a Irlandią Płn. będzie jedyną lądową granicą Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.
May wskazała, że na długo zanim Wielka Brytania i Irlandia weszły do UE, zniesiono wzajemnie kontrole graniczne dla obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii, Wyspy Man i Wysp Normandzkich i zacieśniono brytyjsko-irlandzką współpracę w dziedzinie imigracji w ramach tzw. Common Travel Area.


Irlandia Płn. chce zostać w UE


- Jest silna wola po obu stronach, aby to zachować i teraz musimy się skupić na przygotowaniu porozumienia, która będzie w interesie obu stron - dodała May.


Premier Irlandii Enda Kenny powiedział, że oczekuje dobrego wyniku negocjacji między UE a Wielką Brytanią w sprawie Brexitu i że życzy pomyślnego funkcjonowania Wielkiej Brytanii poza UE.


Kenny zapewnił, że szanuje wynik referendum, w którym 56 proc. mieszkańców Irlandii Płn. opowiedziało się za pozostaniem w UE (w skali całej Wielkiej Brytanii 52 proc. było za wyjściem z UE). W związku z takim podziałem, w Irlandii Płn. pojawiły się głosy za zjednoczeniem Irlandii i pozostaniem dzięki temu w UE.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie