UE odpiera zarzuty Turcji ws. finansowania wsparcia dla uchodźców

Świat
UE odpiera zarzuty Turcji ws. finansowania wsparcia dla uchodźców
PAP/EPA/Edvard Molnar

- Unia Europejska realizuje swe zobowiązania finansowe dotyczące wsparcia dla uchodźców przebywających w Turcji, a sugerowanie, że jest inaczej, jest nieprawdą - oświadczył we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas.

Schinas skomentował w ten sposób zarzuty sformułowane przez tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD powiedział, że z obiecanych 3 mld euro na wsparcie dla uchodźców przebywających w Turcji Unia przekazała dotąd jedynie symboliczną sumę około 2 mln euro.


- UE realizuje swe zobowiązania wynikające z porozumienia z Turcją, także te dotyczące finansowania wsparcia dla uchodźców. Tego samego oczekujemy od strony tureckiej. Oczekujemy też, że nasza współpraca w dziedzinie migracji będzie kontynuowana - oświadczył rzecznik KE.


Podkreślił, że twierdzenie, jakoby Unia nie realizowała swych zobowiązań finansowych "jest po prostu nieprawdą". - UE zmobilizowała 3 mld euro na pomoc dla uchodźców w Turcji, z czego około 740 mln euro już zostało przydzielone - powiedział.


"To nie są pieniądze dla Turcji"


Według rzecznika KE zamierza dodatkowo przekazać na ten cel 1,4 mld euro, w wyniku czego do końca lipca wsparcie przydzielone na pomoc uchodźcom w Turcji sięgnie 2,15 mld euro.


- To środki finansowe przekazane na pomoc uchodźcom przebywającym w Turcji i społecznościom, które ich goszczą. Nie są to pieniądze dla Turcji - wskazał Schinas.


Według źródeł w KE z pieniędzy przeznaczonych na pomoc dla uchodźców w Turcji faktycznie wypłacono dotychczas 106 mln euro, z czego większość otrzymały UNICEF i Światowy Program Żywnościowy.


Żywność, opieka medyczna i edukacja


Przekazanie 3 mld euro w ciągu dwóch lat na wsparcie przebywających w Turcji uchodźców UE zapowiedziała już pod koniec listopada ubiegłego roku. Kwota ta pochodzi częściowo z budżetu UE, a częściowo ze składek państw członkowskich. Z kolei w marcu w porozumieniu UE-Turcja dotyczącym współpracy w dziedzinie migracji potwierdzono tę decyzję i zapowiedziano dodatkowe wsparcie finansowe w 2018 r. Pomoc ta ma zaspokoić przede wszystkim bieżące potrzeby uchodźców: zapewnienie żywności, usług zdrowotnych i edukacji.


W zamian Turcja zgodziła się m.in. przyjmować z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się do Grecji. Kraje UE mają też na zasadzie dobrowolności przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z Turcji.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie