Rosjanie nie przyznają się do naruszania przestrzeni powietrznej Bułgarii

Świat
Rosjanie nie przyznają się do naruszania przestrzeni powietrznej Bułgarii
Official U.S. Navy Page

Rosyjskie samoloty wojskowe nie naruszyły przestrzeni powietrznej Bułgarii - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax, powołując się na wypowiedź rzecznika ministerstwa obrony Rosji Igora Konaszenkowa.

Jak oświadczył Konaszenkow, wszystkie loty rosyjskich samolotów nad Morzem Czarnym odbywały się zgodnie z międzynarodowymi zasadami. Dodał, iż transpondery w tych samolotach, czyli urządzenia służące do lokalizacji i identyfikacji oraz wykorzystywane w systemach zarządzania ruchem lotniczym, przez cały czas pozostawały włączone.

 

"Prowokacja o niejasnym celu"

 

Oświadczenie rzecznika rosyjskiego ministerstwa obrony było reakcją na słowa bułgarskiego szefa resortu obrony Nikołaja Nenczewa, który poinformował w niedzielę o wzroście liczby naruszeń przestrzeni powietrznej Bułgarii przez rosyjskie samoloty wojskowe i cywilne. Określił je "prowokacją o niejasnym celu wobec Bułgarii i jej sił powietrznych". Nenczew utrzymywał także, iż transpondery w rosyjskich samolotach były wyłączone.

 

Na niedawnym posiedzeniu Rady Rosja-NATO, podczas dyskusji na temat bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, poruszano m.in. kwestię transponderów. Ich wyłączanie przez Rosję było przyczyną kilku niebezpiecznych incydentów nad Bałtykiem. Strona rosyjska zadeklarowała gotowość prowadzenia rozmów o tym, jak zminimalizować ryzyko niebezpiecznych incydentów o charakterze wojskowym.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie