Rekordowe przychody klubów Ekstraklasy. Legia na czele

Biznes
Rekordowe przychody klubów Ekstraklasy. Legia na czele
PAP/Leszek Szymański

Legia Warszawa znalazła się na czele tradycyjnego rankingu biznesowego przeprowadzonego przez firmę doradczą EY. Przychody klubów piłkarskich w 2015 roku osiągnęły rekordową kwotę 511,2 mln zł - o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Z jednej strony kluby osiągnęły rekordowe przychody, a z drugiej zanotowały najniższy wynik, jeżeli chodzi o straty. To przełożyło się na wizerunek ekstraklasy, ponieważ pozyskaliśmy sponsora tytularnego. Nasza spółka ma wielki potencjał - ocenił prezes Ekstraklasy SA Dariusz Marzec.


Kolejnym rekordem jest frekwencja na stadionach. W minionym sezonie mecze ekstraklasy przyciągnęły w sumie 2,7 mln kibiców.


- Zauważyliśmy wyraźny wzrost przychodów w dniach meczowych. Kluby coraz lepiej potrafią wykorzystać obecność kibiców na stadionie. Zanotowano natomiast spadek przychodów z transferów, ale to powinno się diametralnie zmienić w kontekście Euro 2016. Nie wzrosły natomiast koszty wynagrodzeń piłkarzy. Średni koszt jaki jeden klub poniósł na wynagrodzenia wyniósł 12 mln zł - podkreślił Marcin Opiłowski z firmy EY.

 


Wartość Ekstraklasy wzrosła po Euro


- Kluby to również solidne przedsiębiorstwa, które dbają o przyrost swoich klientów, jakimi są kibice. Poza tym po Euro 2016 wartość ekstraklasy bardzo wzrosła. Szczególnie z punktu widzenia… skautów. Teraz będą jeszcze chętniej przyjeżdżać, żeby oglądać zawodników na stadionach w Polsce - ocenił natomiast Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący rady partnerów EY.


Polska ekstraklasa zajęła 12. miejsce w Europie w rankingu praw medialnych. Na czele tego zestawienia są ekstraklasy z Anglii, Hiszpanii, Włoch i Francji.


- Naszym celem jest awans do dziesiątki. Z tytułu tych praw do naszych klubów wpłynęło 150 mln zł, a to o 30 procent więcej w porównaniu do poprzedniego roku - przyznał wiceprezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki.

 


Legia z najwyższymi przychodami


Zwycięzcą tradycyjnego rankingu biznesowego została Legia Warszawa, notując najwyższe przychody w historii ekstraklasy. Za rok 2015 wyniosły one 130 mln zł. To o 15 mln więcej w porównaniu do poprzedniego roku. Drugi jest Lech Poznań (78,4 mln), a trzecia Lechia Gdańsk (45,6 mln). "Wojskowi" zwyciężyli również w klasyfikacji marketingowo-medialnej.

 

 

PAP, ey.media.pl

prz/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie