Podali gaz rozweselający zamiast tlenu. Zmarło niemowlę, drugie w stanie krytycznym

Świat
Podali gaz rozweselający zamiast tlenu. Zmarło niemowlę, drugie w stanie krytycznym
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Pixabay/TryJimmy

Noworodek zmarł po tym, jak w szpitalu Bankstown-Lidcombe w Sydney podano mu podtlenek azotu zamiast tlenu. Drugie, któremu również podano niewłaściwą butlę z gazem, jest w stanie krytycznym.

Jedno dziecko przyszło na świat w czerwcu, a drugie w lipcu. Od urodzenia przebywały w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Rodziny zostały poinformowane przez szpital o tragicznej pomyłce w miniony weekend.

 

"Katastrofalny błąd"

 

Minister zdrowia Nowej Południowej Walii Jillian Skinner przeprosił za błąd szpitala. - Bardzo żałuję, że rodziny dzieci cierpią z powodu takiego katastrofalnej pomyłki. Zrobimy wszystko, by je wesprzeć - zapewnił.

 

W szpitalu zarządzono kontrolę i sprawdzono osiem sal operacyjnych. Zamknięto jedną, w której operowane były dzieci. Inne ośrodki zdrowia w regionie zostały poproszone, by sprawdzić ulokowanie butli z gazem, a następnie sporządzić protokoły przeglądu.

 

Niebezpieczna substancja

 

Podtlenek azotu i tlenu są substancjami bezwonnymi i bezbarwnymi. Odróżnić je można po butlach: zbiorniki na tlen są czarne, natomiast wypełnione podtlenkiem azotu - jasnoniebieskie.

 

To nie pierwsza taka sytuacja w szpitalu Bankstown-Lidcombe. Latem ubiegłego roku doszło do podobnej pomyłki.

 

Sky News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie