ONZ: wznowienie rozmów ws. Syrii możliwe pod koniec sierpnia

Świat
ONZ: wznowienie rozmów ws. Syrii możliwe pod koniec sierpnia
PAP/EPA/RAINER JENSEN

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura wyraził we wtorek nadzieję na wznowienie "pod koniec sierpnia" rozmów między wysłannikami syryjskich władz i opozycji. Dwie dotychczasowe rundy rozmów w tym roku zakończyły się fiaskiem.

Mistura wypowiedział się w Genewie na zakończenie spotkania za zamkniętymi drzwiami z udziałem amerykańskiego wysłannika ds. Syrii Michaela Ratneya i wiceministra spraw zagranicznych Rosji Giennadija Gatiłowa. 


Wysłannik ONZ oświadczył, że trójstronne spotkanie koncentrowało się na pilnej potrzebie postępu w sprawie wstrzymania aktów przemocy w Syrii, dostępu do pomocy humanitarnej, walki z terroryzmem i transformacji politycznej w tym kraju. Dodał, że USA i Rosja muszą w najbliższych dniach intensywniej pracować.


Rozbieżności ws. przyszłości Asada


1 sierpnia został wyznaczony przez kraje z Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii (ISSG) jako początek procesu transformacji politycznej w tym ogarniętym wojną kraju.


W połowie lipca o sytuacji w Syrii rozmawiali szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, którzy zadeklarowali porozumienie co do kroków, jakie należy podjąć, aby ożywić proces pokojowy w Syrii. Utrzymały się jednak rozbieżności m.in. w sprawie przyszłości syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.


Ponad 280 tys. ofiar wojny domowej


21 czerwca Staffan de Mistura oświadczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że ma nadzieję na wznowienie negocjacji syryjskich w lipcu, ale pod warunkiem wyraźnej poprawy bezpieczeństwa i sytuacji humanitarnej w Syrii.


W Syrii od 2011 roku trwa wojna, w której zginęło ponad 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności kraju została zmuszona do opuszczenia domów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie