"Możemy stawić czoła wyzwaniom dzisiejszego świata" - kard. Dziwisz podczas mszy na otwarcie Światowe Dni Młodzieży

Polska

- Możemy stawić czoła wyzwaniom dzisiejszego świata, w którym człowiek wybiera między wiarą i niewiarą, między dobrem i złem, między miłością i jej zaprzeczeniem - powiedział w homilii podczas mszy św. inaugurującej ŚDM 2016 metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przy dużym krzyżu obok ołtarza na krakowskich Błoniach zapłonął Ogień Bożego Miłosierdzia.

Już od późnego popołudnia we wtorek na krakowskie Błonia ciągnęły tłumy pielgrzymów. Uczestników nie odstraszyła burza, która po godz. 15 przeszła nad Krakowem. Niewzruszeni padającym deszczem, ubrani w różnokolorowe peleryny, podążali na miejsce ceremonii otwarcia Światowych Dni Młodzieży. Do tej pory na ŚDM zarejestrowało się ponad 350 tys. pielgrzymów z 187 państw świata.

 

"Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu ślepy terroryzm"

 

- Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju i w dobrobycie, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani - mówił kard. Dziwisz.


- Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami - dodał.


Metropolita krakowski podkreślił, że na ŚDM młodzi przychodzą z osobistymi doświadczeniami przeżywania ewangelii "w naszym niełatwym świecie".

 

"Możemy stawić czoło wyzwaniom dzisiejszego świata"


- Przynosimy ze sobą nasze lęki i rozczarowania, ale także nasze tęsknoty i nadzieje, nasze pragnienia życia w świecie bardziej ludzkim, bardziej braterskim i solidarnym - mówił kard. Dziwisz.


- Zdajemy sobie sprawę z naszych słabości, ale wierzymy, że "wszystko możemy w Tym, który nas umacnia". Możemy stawić czoło wyzwaniom dzisiejszego świata, w którym człowiek wybiera między wiarą i niewiarą, między dobrem i złem, między miłością i jej zaprzeczeniem - podkreślił.


Dodał, że w środę do Krakowa przyjedzie papież Franciszek, a w czwartek młodzi powitają go na Błoniach, będą mogli słuchać jego słów i wspólnie się modlić.


W czasie mszy, będącej kulminacyjnym punktem ceremonii otwarcia Światowych Dni Młodzieży, ewangelię odczytano nie tylko w języku polskim, ale także staro-cerkiewno-słowiańskim.

 

Relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny na Błoniach


Do ołtarza na krakowskich Błoniach przyniesione zostały także relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny.


Iskra Miłosierdzia wędrowała na Błonia z Łagiewnik przez miejsca w Krakowie wyjątkowo ważne dla Jana Pawła II, zarówno z czasów pontyfikatu, jak i wcześniejszych, m.in. przez Franciszkańską 3 i kościół św. Floriana. Ta wędrówka była dokumentowana i na Błoniach pielgrzymi na telebimach mogli zobaczyć film o tym, jak przebiegała.

 

Płonie Ogień Bożego Miłosierdzia


Ogień Bożego Miłosierdzia będzie płonął podczas wszystkich wydarzeń centralnych ŚDM. W niedzielę, podczas Mszy Posłania, papież Franciszek przekaże ogień reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów.


Ogień miłosierdzia został przywieziony krakowskich Łagiewnik w grudniu 2013 r. przez ówczesnego kustosza sanktuarium kustosza Jana Zająca. Od tego czasu nieustannie płonie w kaplicy wieczystej Adoracji, gdzie modlą się przybywający się tam pielgrzymi.


PAP, fot. PAP/Maciej Kulczyński

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie