Przeganiał szkodniki. Przypadkowo sam został szkodnikiem i może posiedzieć 5 lat

Polska
Przeganiał szkodniki. Przypadkowo sam został szkodnikiem i może posiedzieć 5 lat
KWP Olsztyn

19-latek uszkodził Bramę Lidzbarską w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie). Zabytek z XV w. pomazał czarną farbą w sprayu. Został ujęty m.in. dzięki nagraniom miejskiego monitoringu. Brama Lidzbarska jest wpisana do rejestru zabytków i dlatego wstępne postępowanie zostało wszczęte z art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zatrzymanemu wandalowi grozi do 5 lat więzienia.

Brama wzniesiona w Bartoszycach w 1468 r. została uszkodzona w nocy 3 czerwca. Sprawca na wewnętrznej stronie zabytku wykonał sprayem napis - "Szkodniki przegonię".


Dzięki zabezpieczonym śladom oraz nagraniom z kamer należących do lokalnej telewizji  i monitoringu miejskiego, udało się ustalić sprawcę.

 

Przyznał się do winy


19-letni mieszkaniec Bartoszyc został zatrzymany. Przyznał się do winy. W trakcie wizji lokalnej opowiedział, w jaki sposób dokonał pomalowania Bramy Lidzbarskiej. Usłyszał zarzut uszkodzenia zabytku. 


Do czasu rozprawy będzie musiał dwa razy w tygodniu stawiać się w miejscowej komendzie w ramach policyjnego dozoru. Sprawcy grozi kara do  5 lat pozbawienia wolności.


polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie