MSW Bawarii przyznaje: zamach w Ansbach miał prawdopodobnie podłoże islamistyczne

Świat
MSW Bawarii przyznaje: zamach w Ansbach miał prawdopodobnie podłoże islamistyczne
PAP/EPA/Daniel Karmann

Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann powiedział w poniedziałek, że zamach bombowy w Ansbach był prawdopodobnie czynem islamskiego zamachowca samobójcy. 27-letni uchodźca z Syrii zdetonował ładunek wybuchowy ukryty w plecaku raniąc 12 osób. Zamachowiec zginął. Policja w Ansbach przekazała, że według obecnego stanu wiedzy wśród rannych wybuchu nie ma Polaków.

"Policja w Ansbach przekazała, że według obecnego stanu wiedzy wśród rannych wybuchu nie ma obywateli polskich" - poinformował na Twitterze szef biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak.

 

 

Prawdziwy zamach islamistyczny

 

- Osobiście uważam za niestety prawdopodobne, że w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym islamistycznym zamachem samobójczym - powiedział Herrmann agencji dpa. Dodał, że nie można wykluczyć, iż zamachowiec miał kontakty z Państwem Islamskim. Zastrzegł, że na razie nie ma na to żadnych dowodów.

 

Plecak wypełniony kawałkami metalu

 

- Miał plecak z ładunkiem wybuchowym, w którym znajdowało się też wiele ostrych części metalowych, które mogły zranić wielu ludzi znajdujących się w pobliżu, dlatego musimy wyjść z założenia, że nie było to zwykłe samobójstwo, lecz że (sprawca) chciał zabić możliwie jak najwięcej osób - powiedział Herrmann dodając, jest to "typowe dla zamachu samobójczego".

 

Zamachowiec ze statusem osoby tolerowanej

 

W zamachu w Ansbach w Bawarii 12 osób odniosło rany, a sam zamachowiec zginął na miejscu. Syryjczyk przyjechał do Niemiec dwa lata temu. Przed rokiem jego wniosek o azyl został odrzucony, jednak imigrant nie został odesłany do kraju, lecz otrzymał status osoby tolerowanej. Mężczyzna dwukrotnie podejmował próby samobójcze i był leczony w klinice psychiatrycznej.

 

Nie wpuścili go na festiwal. Wysadził się

 

Sprawca, który przyniósł ładunek wybuchowy na miejsce przestępstwa w plecaku, zdetonował go, gdy odmówiono mu wejścia na festiwal muzyczny odbywający się w Ansbach. Ranni w eksplozji to klienci pobliskiej restauracji. Stan trzech osób jest ciężki.

 

Do eksplozji doszło zaledwie w kilka godzin po zabójstwie Polki w Reutlingen w Badenii-Wirtembergii. Kobieta została zabita w niedzielę maczetą przez 21-letniego uchodźcę z Syrii. Obydwoje pracowali w tym samym kebabie. Sprawca został zatrzymany przez policję.

 

Z kolei w piątek w stolicy Bawarii Monachium doszło do strzelaniny, w której 18-letni Niemiec irańskiego pochodzenia zastrzelił dziewięć osób; szaleniec popełnił następnie samobójstwo.

 

PAP

az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie