16-letni znajomy napastnika z Monachium zwolniony z aresztu

Świat
16-letni znajomy napastnika z Monachium zwolniony z aresztu
PAP/EPA/Karl Josef-Hildenbrand

16-letni Afgańczyk, znajomy sprawcy strzelaniny w Monachium, zatrzymany pod zarzutem niepowiadomienia policji o planowanym ataku, został zwolniony z aresztu - poinformowała w poniedziałek prokuratura w Monachium. Sąd nie zgodził się na wydanie nakazu aresztowania.

Sędzia śledczy nie dostrzegł powodu zastosowania aresztu ani wystarczającego podejrzenia popełnienia przestępstwa - wyjaśnił rzecznik monachijskiej prokuratury prowadzącej śledztwo.

 

Policja zatrzymała w niedzielę chłopca jako osobę, która mogła znać plany szaleńca, który zastrzelił w piątek 9 osób, a sam popełnił samobójstwo. Chłopiec sam zgłosił się po strzelaninie na policję, jednak podczas ponownego przesłuchania śledczy stwierdzili sprzeczności w jego zeznaniach.

 

Afgańczyk spotkał się z napastnikiem na krótko przed strzelaniną

 

Okazało się, że młody Afgańczyk skasował wszystkie wiadomości wymieniane ze sprawcą strzelaniny za pomocą aplikacji WhatsApp. Policja odzyskała jednak skasowane wpisy. Wynika z nich, że 16-latek spotkał się z mordercą na krótko przed strzelaniną w pobliżu miejsca zbrodni. Afgańczyk miał też wiedzieć, że późniejszy sprawca posiada pistolet Glock 17 oraz amunicję.

 

Obaj chłopcy poznali się rok temu podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym - powiedział prokurator Thomas Steinkreus-Koch.

 

Sprawca strzelaniny "dał się poznać jako wielbiciel Breivika"

 

16-latek zeznał, że jego znajomy dał się poznać jako wielbiciel norweskiego masowego mordercy Andersa Breivika i mówił o swojej "nienawiści do ludzi". Był też uzależniony od brutalnych gier komputerowych.

 

Sprawca strzelaniny, urodzony w Niemczech 18-letni uczeń mający dwa obywatelstwa - niemieckie i irańskie - zabił w piątek w centrum handlowym Olympia w Monachium dziewięć osób, w większości młodych, a następnie popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.

 

PAP

 

 

grz/wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie