Turcja: zatrzymano kluczowego współpracownika Fetullaha Gulena

Świat
Turcja: zatrzymano kluczowego współpracownika Fetullaha Gulena
PAP/EPA/Turkish Presidental Press Office

Halis Halici, określany jako "prawa ręka" muzułmańskego duchownego Fetullaha Gulena, został zatrzymany w prowincji Trabzon, na północy kraju - - poinformował Reuters powołując się na źródła w urzędzie prezydenta. Tureckie władze oskarżają Gulena o przygotowanie niedawnej nieudanej próby wojskowego zamachu stanu.

Według anonimowego urzędnika prezydenckiego zatrzymany Halici miał przedostać się do Turcji dwa dni przed nieudanym puczem.

 

Gulen, który od 17 lat przebywa na emigracji w USA odrzuca oskarżenia Ankary, ale Turcja domaga się od Waszyngtonu jego ekstradycji. Duchowny zaapelował do rządu USA o odrzucenie żądań Ankary.

 

Turecki prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarża 75-letniego Gulena o to, że budował w Turcji "państwo w państwie" i był "mózgiem" spisku przeciwko legalnej władzy. Spisek ten, według szefa państwa tureckiego, miał doprowadzić do próby zamachu stanu z 15 lipca.

 

Według agencji prasowej Anadolu w sobotę władze tureckie aresztowały w mieście Erzurum bratanka Gulena, Muhammeda Saita, który został przewieziony do Ankary na przesłuchanie. Agencja przypuszcza, że zostanie on oskarżony u udział w organizacji terrorystycznej. 

 

Premier Turcji Binali Ildirim poinformował w sobotę w telewizji NTV o rozwiązaniu gwardii prezydenckiej.

Liczba zatrzymanych w związku z nieudanym puczem przekroczyła już 13 tys. Wśród zatrzymanych - jak powiedział - jest 8831 żołnierzy, 2100 sędziów, 1329 policjantów i 689 prokuratorów.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie