"Nie ma ofiar wśród Polaków" - szef MSZ o strzelaninie w Monachium

Polska
"Nie ma ofiar wśród Polaków" - szef MSZ o strzelaninie w Monachium
Polsat News

- Szczęściem w nieszczęściu jest to, że ta sytuacja wydarzyła się w Niemczech, gdzie mamy konsulat generalny i szybsze dojścia do władz. One nie informują nas o jakichś ofiarach ze strony polskiej - powiedział w Polsat News o wydarzeniach w Monachium minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji, w kontekście ostatnich ataków w Europie, był pytany o bezpieczeństwo gości podczas Światowych Dni Młodzieży.

 

 - Niedawno mieliśmy szczyt NATO w Warszawie. Udało nam się go przeprowadzić bez problemów. Oczywiście ŚDM to jeszcze większe wydarzenie, które zgromadzi setki tysięcy pielgrzymów, ale starannie się do niego przygotowywaliśmy. Skrupulatnie sprawdzaliśmy osoby, które do nas przyjeżdżają, wydając im wizy - zapewnił minister.

 

Zaznaczył również, że polskie służby postawione się w stan najwyższej gotowości. - Także nie tylko się modlimy, ale również wykonujemy wszystkie zalecenia zgodnie z podręcznikami bezpieczeństwa takich wydarzeń - podkreślił.

 

Waszczykowski odniósł się również do wypowiedzi byłego szefa ABW Andrzeja Barcikowskiego, który w Polsat News stwierdził, że Europa znalazła się już w takiej sytuacji, iż "politycy powinni pomyśleć o tworzeniu europejskiej służby kontrterrorystycznej z prawdziwego zdarzenia".

 

- Na pewno bym się głęboko zastanowił nad tym pomysłem. Takiej agencji jeszcze nie ma, z drugiej strony jest już trend, aby iść w kierunku poważnej współpracy służb specjalnych i instytucji międzynarodowych, głównie NATO i UE - powiedział minister.

 

Polsat News

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie