Ekspert ds. bezpieczeństwa: Fala terroryzmu coraz szybciej przesuwa się na Wschód

Polska

- Wczorajsza strzelanina w Monachium powinna być dla nas ostrzeżeniem - mówił w Polsat News Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa i spraw kryzysowych. Jak zaznaczył, fala terroryzmu coraz szybciej przesuwa się na Wschód.

- Aktualnie nie ma takich miejsc, gdzie moglibyśmy powiedzieć, że jesteśmy w stu procentach bezpieczni. To jest swego rodzaju gangrena, która się rozrasta i idzie z Zachodu na Wschód – stwierdził Kubiciel.

 

Jego zdaniem we Francji, Belgi i innych krajach zachodniej Europy jest już trudniej dokonać zamachu, bo służby coraz lepiej sobie radzą rozpracowywaniem środowiska terrorystycznego.

 

- Wczorajszy atak jest dla nas ostrzeżeniem, to sytuacja nadzwyczajna. Trzeba powiedzieć jednoznacznie: mamy do czynienia z wojną terrorystyczno-globalną. Nawet nie jesteśmy w stanie prowadzić wojny obronnej. My tylko działamy w obliczu skutków – ocenił ekspert ds. bezpieczeństwa.

 

Jego zdaniem 18-latek, który w piątek zastrzelił 9 osób w stolicy Bawarii, musiał być powiązany z jakąś grupą, która pomogła mu zdobyć broń.

 

- Trzeba poczekać na ustalenia śledztwa, choć uważam, że niemiecka policja będzie robiła wszystko, żeby jak najmniej tych informacji było. Boją się kolejnych ataków. Nie będą informować, by nie edukować kolejnych napastników, jak taki atak przeprowadzić lepiej - stwierdził.

 

Polsat News

ml/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie