Wiceprezydent USA zaapelował do Turcji o poszanowanie zasad państwa prawa

Świat
Wiceprezydent USA zaapelował do Turcji o poszanowanie zasad państwa prawa
PAP/EPA/PAUL MILLER

Wiceprezydent USA Joe Biden zaapelował w czwartek w rozmowie telefonicznej z premierem Turcji Binalim Yildirimem o poszanowanie zasad państwa prawa przy podejmowaniu działań wobec osób aresztowanych w związku z zamachem stanu w Turcji - poinformował Biały Dom.

Jak podano w oświadczeniu, Biden "wyraził zdecydowane poparcie dla demokracji w Turcji i pochwalił mieszkańców tego kraju za ich oddanie instytucjom demokratycznym".

 

Zaapelował jednak, aby dochodzenia wobec osób zaangażowanych w próbę zamachu stanu prowadzone były w sposób, który sprzyja budowaniu zaufania w instytucje demokratyczne oraz zasady państwa prawa.

 

Po ogłoszeniu w czwartek przez władze Turcji stanu wyjątkowego w związku z nieudanym zamachem stanu do poszanowania praworządności i praw człowieka wezwała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn.

 

Do tej pory po piątkowym puczu zawieszono w obowiązkach, zwolniono, zatrzymano, poddano przesłuchaniom lub oskarżono ok. 60 tys. osób - głównie wojskowych, policjantów, sędziów, urzędników i nauczycieli.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie